Zdrowotne właściwości sauny

Dla mieszkańców Skandynawii zdrowotne właściwości sauny są powszechnie znane. Korzystają z niej co najmniej dwa razy w tygodniu, a wspólny pobyt wraz ze znajomymi to rytuał praktykowany na przyjęciach i spotkaniach towarzyskich. Wizyty w saunie od pewnego czasu są popularne także u nas, choć wciąż mało mówi się o jej dobroczynnym działaniu dla zdrowia i urody.

Sauna to rodzaj łaźni, w której kąpiel odbywa się w rozgrzanym do kilkudziesięciu stopni, suchym lub mokrym powietrzu, a kończy się zanurzeniem w zimnej wodzie. Choć brzmi to dość ekstremalnie, taki sposób spędzania wolnego czasu ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy twierdzą, że sauna działa korzystnie na zdrowia i dobrego samopoczucia. A co mówią na to specjaliści?

Według lekarzy przeważnie można spotkać się z opinią, że zażywanie kąpieli w saunie ma korzystny wpływ na układ odpornościowy człowieka… choć nie ma na to stuprocentowych dowodów naukowych. Mimo to, medycy zalecają ją przede wszystkim osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, krążenia, nerwowego oraz sportowcom, którym pomaga zrelaksować się po ciężkim treningu i uniknąć zakwasów.

W saunie dochodzi do wzmożonego wysiłku naczyń krwionośnych i gruczołów skóry, co znacznie poprawia funkcjonowanie układu krążenia i zmniejsza się ciśnienie. Daje to odczucie przyjemnego ciepła jeszcze na długo po wyjściu.

Wysoce cenioną właściwością sauny jest oczyszczanie skóry i całego organizmu. W wysokiej temperaturze rozszerzają się pory skóry, a organizm zaczyna wytwarzać duże ilości potu, z którym uwalniane są nagromadzone w organizmie toksyny. Charakterystycznym uczuciem, na które zwraca uwagę wiele osób po wyjściu z sauny jest wrażenie lekkości i odnowienia. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym elementem zabiegu jest zanurzenie w zimnej wodzie, ewentualnie zimny natrysk.

Niestety z sauny nie może skorzystać każdy. Korzystanie uniemożliwiają niektóre choroby i dolegliwości, a wśród nich: choroby serca, cukrzyca, zapalenie żył, skłonności na pękania naczyń krwionośnych. Z tego względu osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia pobyt w saunie powinny skonsultować ze swoim lekarzem.

Zostaw odpowiedź