Zapalenie cewki moczowej

To nie są najmilsze z chorób. Nie są to też te choroby, o których chętnie rozmawiamy w towarzystwie, a nawet z bliskimi. A jednak rozmawiać o tym czasem warto, bowiem z drugiej strony stany zapalne cewki moczowej i pęcherza są stosunkowo proste do wyleczenia. Po co więc mamy się męczyć i stresować?

 Jak się uchronić?

Mam dwoje lekarzy w rodzinie. Od zawsze chyba pamiętam, jak powtarzali mi, że przed większością chorób jest się dość łatwo uchronić. W szczególności dotyczy to właśnie typowych infekcji, takich jak zapalenie gardła, nieżyt nosa, czy też właśnie zapalenie cewki moczowej i/lub pęcherza. Zresztą nie trzeba osobiście znać lekarzy, czasem wystarczy mieć… babcię! Pamiętacie, jak babcie i dziadkowie mówili dawniej dzieciom, by nie siadały na betonie czy mokrej trawie, bo można dostać „wilka”? O tym właśnie mówię.

Jak jeszcze możemy uniknąć kłopotu? Cho zabrzmi to jak truizm, warto… dbać o higienę tych okolic. Zwłaszcza krótka, kobieca cewka moczowa ułatwia szkodliwym drobnoustrojom szybkie dotarcie do pęcherza. Warto też wiedzieć, że najczęściej na stany zapalne cewki narzekają osoby… aktywne seksualnie. Podczas zbliżenia błona śluzowa cewki jest szczególnie wystawiona na bakterie – a możliwe otarcia tych delikatnych rejonów ciała ułatwiają im wnikanie do organizmu. Nie twierdzę rzecz jasna że należy ograniczyć „te sprawy” – musiałabym chyba być niespełna rozumu!), ale  warto szczególnie dokładnie myć się „przed” i „po”, a w razie potrzeby stosować żele lub kremy nawilżające.

kobieta-odczuwajaca-bol-329001-article

Wstydliwy problem? Pomyśl że są gorsze rzeczy, a na przeziębienia i infekcje dróg moczowych cierpi od czasu do czasu niemal każdy z nas. Źródło: party.pl

Jak sobie pomóc?

Jeśli już udało nam się złapać zakażenie dróg moczowych, warto się udać do specjalisty – może to być nawet lekarz pierwszego kontaktu. Niemal zawsze zalecony nam będzie wówczas odpowiedni antybiotyk, który zwalczy niepożądane bakterie. Jeśli zostanie on właściwie dobrany, dolegliwości powinny zacząć ustępować już po przyjęciu jego pierwszej dawki. Ale celem przyśpieszenia wyleczenia warto też zastosować się do dosłownie kilku zaleceń – przy okazji, w początkowych fazach infekcji mogą one na tyle złagodzić jej przebieg, że wizyta u lekarza może nawet nie być koniecznie, gdyż problem znika czasem na przykład po 1 – 2 dniach.

  • Pij dużo – nawet do 2, 2,5 litrów na dobę. Wówczas bakterie chorobotwórcze będą szybko wypłukiwane z dróg moczowych.
  • Co najmniej raz dziennie wypijaj napoje kwaśne, zakwaszające mocz (to utrudni namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów). Może to być lemoniada, woda z sokiem z cytryny, kwaśne herbaty, woda spod kapusty lub ogórków, czy sok z czarnej porzeczki.
  • Dużo wypoczywaj.
  • Rób sobie gorące nasiadówki. Takie ciepłe kąpiele rozluźnią mięśnie i zmniejszą ból w podbrzuszu. Możesz też skorzystać z termoforu.
  • Ubieraj się ciepło, zwłaszcza w zimie – nie dopuszczaj do przeziębienia pęcherza

A u dzieci?

0002BMFN71IGRJC6-C116-F4

Źródło: mamdziecko.interia.pl

Objawy zakażenia układu moczowego u małych dzieci nie są niestety charakterystyczne i łatwo je pomylić z inną dolegliwością. Zazwyczaj najczęstszym z pierwszych symptomów jest podwyższona temperatura. Dziecko może też tracić apetyt oraz skarżyć się na bóle brzucha. Dużo sika. Tak więc jeśli chodzi o typowe zapalenie cewki moczowej – objawy jego myli się bardzo często z zatruciami, infekcjami ogólnymi, czy początkami przeziębień. Tym bardziej, że charakterystyczne objawy zakażenia dróg moczowych – ból i pieczenie podczas oddawania moczu –  pojawiają się dopiero u dzieci powyżej szóstego roku życia. W większości przypadków koniecznie jest więc wizyta u lekarza i badanie moczu, a dodatkowe zlecenie przez lekarza posiewu z antybiogramem pozwala określić rodzaj bakterii odpowiedzialnych za infekcję, co umożliwi mu wybór skutecznego antybiotyku.

W czasie leczenia antybiotykiem oraz co najmniej przez dwa tygodnie po wyleczeniu malucha podawaj mu koniecznie probiotyki i zachęcaj go do przyjmowania dużych iloci płynów – w tym soków, wody, herbaty lub mleka. Dotyczy to także rekonwalescencji u dorosłych – warto mie jednak na uwadze, że dzieci odczuwają terapię antybiotykiem o wiele silniej i częściej też tracą przez nią odporność.

Zostaw odpowiedź