Węgiel aktywowany w służbie naszego zdrowia

Węgiel leczniczy, znany też jako węgiel medyczny, to tak zwany aktywowany węgiel drzewny. „aktywacja” ma tu polegać na dokładnym oczyszczeniu go z substancji smolistych i „zbiciu” do formy drobnokrystalicznej. Dzięki temu ma być bezpiecznie spożywany jako lek. Od dziesiątek lat jest znany jako domowy środek na problemy związane z biegunką.

Jak działa węgiel aktywowany?

Węgiel w ogóle, a i węgiel aktywowany w szczególności, ma zdolność wchłaniania i wiązania w sobie wielu substancji. Skala tego procesu  zależy od ich masy cząsteczkowej i rozpuszczalności w tłuszczu.W praktyce może to oznaczać, że węgiel pozwala nam dość łatwo i nieinwazyjnie pozbyć się z organizmu tych rzeczy, które są dla nas toksynami, lub po prostu szkodliwe. Dlatego węgiel leczniczy bywa dość często nadal zapisywany przy zatruciach lekami – ułatwia ich szybkie usunięcie z organizmu.

e54f8880a32caa19f63c76b3c760699f300x300

Źródło: ogarnieci.pl

Czy węgiel aktywowany jest skuteczny?

Choć w większości wypadków węgiel zażywany w postaci tabletek w mniejszym lub większym stopniu pomaga, może się też zdarzyć, że jego zażycie nie będzie miało na nas żadnego wpływu? Dlaczego tak jest? Są różne rodzaje biegunek. W przypadku tych wirusowych i bakteryjnych trudno mówić o tym, że węgiel leczniczy pomaga – nie zostało to w każdym razie dowiedzione naukowo. Natomiast już z samej budowy cząsteczek węgla wynika, że patogeny i toksyny wywołujące biegunkę mogą być dla niego po prostu za duże – żaden węgiel aktywowany nie będzie ich więc w stanie ani pochłonąć, ani tym bardziej wydalać z organizmu. Jeśli więc w większości przypadków – czy może raczej wypadków – węgiel pomaga ci i daje ulgę – bierz go.

Co jeszcze na biegunkę i rozwolnienia?

Jeśli nie, warto na pewno sięgnąć po inne, bardziej nowoczesne leki, takie jak Stoperan. Tym bardziej że występują one w postaci dużo łatwiejszych do połknięcia, malutkich tableteczek. Najważniejszym ich składnikiem jest substancja o nazwie loperamid. Stoperan dość szybko się wchłania i reaguje, a pierwsze na pierwsze efekty nie trzeba czekać długo – już po jednej czy dwóch kapsułkach zaczynamy chodzić do toalety rzadziej, nie boli też już brzuch. Działa to na zasadzie zmniejszenia stopnia tracenia wody, co jest o tyle bezpieczne, że zmniejsza zagrożenie odwodnieniem ciała.

węgiel aktywowany

Czy więc warto polegać tylko na węglu leczniczym? Chyba nie, tym bardziej że  przeciwbiegunkowe działanie leków z dodatkiem loperamidu jest dość dobrze potwierdzone naukowo.

Zostaw odpowiedź