Uczucie ciągłego zmęczenia – skąd się bierze, jak sobie z nim radzić

Zmęczenie to całkowicie normalny stan, wpisany w rytm życia każdego człowieka. Można powiedzieć, że zmęczenie jest nam potrzebne, ponieważ informuje kiedy organizm, a także psychika i emocje potrzebują odpoczynku i regeneracji. Problem pojawia się wtedy, gdy ten stan zmęczenia nie przechodzi i zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Zmęczenie, które nie mija

Smiley Emoji Feeling Emoticon Businessman Bad MoodBrak energii, znużenie, senność, niechęć do działania – to zdarza się każdemu. Stan zmęczenia zwykle wynika z przepracowania, braku wystarczającej ilości snu, nadmiernej aktywności lub wiąże się ze zmianami pór roku. Czym innym jest jednak chroniczne zmęczenie, które nie mija, choć przesypiamy wystarczającą ilość godzin, odpoczywamy i staramy się żyć zdrowo. Ciągłe zmęczenie, któremu towarzyszy apatia, senność, problemy z koncentracją i pamięcią to zjawisko, które w szybkim tempie dotyka coraz więcej osób na całym świecie, zwłaszcza w wieku 30-40 lat, w państwach o dobrych lub wysokich wskaźnikach rozwoju. Tu nasuwa się odpowiedź na pytanie: skąd bierze się uczucie ciągłego zmęczenia?

Uczucie ciągłego zmęczenie – jakie mogą być jego przyczyny?

Stres i szybkie tempo życia to stali towarzysze wielu młodych ludzi współczesnego świata. Napięcie wywołane zachowaniem szefa lub współpracowników, presja, ale także tak niepozorne sytuacje jak ciągłe stanie w korkach, konflikt z sąsiadką, brak czasu na domowe porządki lub przyjemności wprowadzają człowieka w stan permanentnego stresu. W jego ciele wydzielany jest wówczas hormon stresu – kortyzol, który stawia organizm w stan ciągłej gotowości, co na dłuższą metę jest niezwykle wyczerpujące i objawia się chronicznym zmęczeniem. Jeśli dodać do tego niewysypianie się, brak aktywności fizycznej i niezdrowe odżywanie się, które często towarzyszą ludziom aktywnym zawodowo, przyczyny osłabienia fizycznego i zdolności percepcji stają się jasne.

Zespół przewlekłego zmęczenia może być kolejnym wyjaśnieniem uczucia ciągłego braku sił. Jest to jednostka chorobowa, którą można zdiagnozować w przypadku nieprzerwanego zmęczenia fizycznego i psychicznego, trwającego co najmniej 6 miesięcy. Oprócz wyczerpania chorzy mogą odczuwać kołatanie sera, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, kłopoty trawienne i trudności z zasypianiem. Choroba najczęściej dotyka osoby młode, aktywne zawodowe, co nie znaczy, że omija ludzi w podeszłym wieku. Pewien związek z występowaniem zespołu przewlekłego zmęczenia mają czynniki psychologiczne, dlatego w leczeniu tego schorzenia często, oprócz uregulowania trybu życia, zaleca się terapię w gabinecie psychologa.

upset-2681502_960_720U pań po 40 roku życia warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno wyjaśnienie stanu ciągłego zmęczenia. Menopauza i towarzyszący jej niedobór estrogenów, może objawiać się m.in.: zmęczeniem, zmianami zachowania, problemami ze snem, wahaniami nastroju i rozdrażnieniem. Jest to zjawisko fizjologiczne, które nie wymaga leczenia, w tym czasie warto jednak zadbać o większą aktywność fizyczną i właściwą dawkę odpoczynku. W łagodzeniu objawów menopauzy mogą również pomóc odpowiednie suplementy diety, zawierające np. izoflawony sojowe.

Ciągłe zmęczenie – możliwe schorzenia

Uczucie ciągłego zmęczenia może być skutkiem nie tylko niewłaściwego trybu życia, ale także ukrytych schorzeń organizmu. Fizyczne wyczerpanie może wskazywać na wiele chorób, dlatego w przypadku przedłużających się objawów chronicznego zmęczenia bardzo ważna jest właściwa diagnostyka. Dużym błędem jest myślenie, że nie warto zgłaszać się do lekarza, kiedy oprócz zmęczenia nie występują żadne inne objawy. W przypadku choroby wczesne wykonanie badań i wywiad lekarski mogą uratować zdrowie lub życie, a jeśli zmęczenie jest tylko wynikiem przepracowania będzie wskazówkę do tego, jak powrócić do dobrej kondycji i samopoczucia.

Schorzenia, które mogą objawiać się przewlekłym zmęczeniem to m.in.:

  • anemia,
  • utajone choroby serca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C,
  • cukrzyca,
  • niedociśnienie,
  • niewydolność nerek,
  • borelioza.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

sleep-3499608_960_720Przewlekłe zmęczenie może być zarówno efektem niewłaściwego stylu życia, fizjologicznych zjawisk zachodzących w ludzkim organizmie, jak i poważnej choroby. Diagnoza lekarza powinna pomóc w znalezieniu przyczyny tego stanu. Jeśli jest nią zbyt mała ilość snu, stres, brak czasu na odpoczynek i aktywność fizyczną, jedynym rozwiązaniem jest zmiana trybu życia. Nie każdego stać na rewolucyjne rozwiązanie, takie jak zmiana pracy, uprawianie jakiejś dyscypliny sportu, czy całkowita zmiana dotychczasowego jadłospisu, dlatego warto zadbać o drobne, ale możliwe do realizacji zmiany. Na początku szczególnie warto postarać się o kilka dni wolnego, aby zatroszczyć się o swoje potrzeby fizyczne i psychiczne. Niezwykle pomocna może być postawa bliskich osób, które mogą być nieocenioną pomocą w odciążeniu osoby zmagającej się z przemęczeniem, jeśli do tej pory musiała łączyć wiele obowiązków. W powrocie do dobrej formy i uniknięciu nawrotu przewlekłego zmęczenia pomocne jest także znalezienie czasu na realizowanie upragnionej pasji, zmiana otoczenia, np. krótkie weekendowe wypady, a przede wszystkim czas spędzony w bezstresowej atmosferze z bliskim.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź