Spanie z dzieckiem – czy ma wpływ na jego rozwój?

Spać z dzieckiem, czy nie spać? A jeśli tak, to do jakiego wieku? Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom, pragnącym zapewnić swoim dzieciom najlepszych warunków do rozwoju. Choć wśród młodych rodziców wciąż przybywa zwolenników wspólnego spania, a zdania na ten temat są podzielone. Jakie są opinie na temat spania z dzieckiem wśród specjalistów i rodziców?

Spanie z dzieckiem to decyzja ważna dla całej rodziny

Spanie z dzieckiem to jeden z tematów, które mocno dzielą rodziców. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy dzielenia łóżka przez całą rodzinę są gotowi prześcigać się w podawaniu argumentów za jedną z teorii. W rzeczywistości oba rozwiązania, spanie razem i oddzielnie, mają swoje mocne i słabe strony i niezależnie od tego, za którą z opcji rodzice się opowiadają, to oni podejmują decyzję o tym czy spać z dzieckiem. Z pewnością wcześniej warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, gdyż wspólne spanie będzie mieć wpływ nie tylko na malucha, ale na całe życie rodzinne.

Według naukowców zajmujących się tym tematem, rodzice myślący o spaniu z swoimi dziećmi powinni brać pod uwagę, że będzie to miało wpływ zarówno na wygodę podczas karmienia i więź z dzieckiem, ale także jakość życia małżeńskiego, samopoczucie rodziców, przyzwyczajenia, takie palenie tytoniu. Pamiętajmy także, że każde dziecko jest inne i to, co okazało się dobre w przypadku jednego, nie będzie odpowiednie dla drugiego. Trzeba zatem uwzględnić rzeczywiste potrzeby maluszka, który być może w swoim łóżeczku zasypiałby równie dobrze co w rodzicielskim.

Spanie z niemowlakiem – wygoda dla karmiącej mamy, bliskość z dzieckiem

newborn-220142_960_720Nad wspólnym spaniem rodziców i dzieci od lat są prowadzone badania naukowe, dotyczą one jednak przede wszystkim dzieci w wieku niemowlęcym, bo właśnie w tym okresie są one najbardziej uzależniona od swoich opiekunów. Są jednak propagatorzy koncepcji, którzy uważają, że dziecko powinno spać z rodzicami tak długo, dopóki samo nie postanowi, że woli spać we własnym łóżku. Jednym z nich jest dr William Sears, autor książek na temat rodzicielstwa bliskości. Jego zdaniem bliskość emocjonalna, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa, otwartość i pewność siebie dziecka są dużej mierze związane z bliskością cielesną. Ponadto, i z tym faktem nie da się dyskutować, spanie niemowlęcia w łóżku matki znacznie ułatwia karmienie piersią. Poglądy amerykańskiego psychologa nie uwzględniają jednak faktu kształtowania się u dziecka nawyków i przyzwyczajeń. Nie da się także ukryć, że wspólne rodzinne łoże będzie negatywnie odbijać się na życiu intymnym rodziców.

Spanie z kilkulatkiem a jego rozwój

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za spaniem rodziców z niemowlakiem, a co ze starszymi dziećmi? Psychologia rozwojowa mówi, że w okolicach pierwszego roku życia rozpoczyna się proces indywidualizacji i separacji. Dziecko zaczyna być świadome własnego ja, co ma wpływ na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Aby ten proces zachodził bez zakłóceń, dziecko musi samo podejmować próby zaspokajania swoich potrzeb, w tym zasypiania. Niektórzy psychologowie sygnalizują także, że zachodzi zależność między długim spaniem dziecka w łóżku rodziców, a zaburzeniami lękowymi i niską samooceną w kolejnych latach. Warto także pomyśleć co w sytuacji, gdy rodzice będą mieli dość wspólnego spania, a dziecku trudno będzie rozstać się trwającym tak długo przyzwyczajeniem. Pod uwagę należy wziąć również rodzeństwo malca śpiącego w łóżku mami taty. Jeśli w rodzinie jest starsze dziecko, trzeba liczyć się z tym, że może czuć się zazdrosne o bliski kontakt z rodzicami. Z pewnością, gdy kilkulatek sporadycznie zaśnie z rodzicami, nie stanie się nic złego. Jednak kiedy dzieje się tak regularnie, u dziecka powstaje nawyk, który może stać się źródłem problemów z jego zachowaniem oraz rodzinnych.

Spanie z rodzicami – jaki ma wpływ na dziecko?

Co ciekawe, wieloletnie badania naukowców z USA w większości udowadniają, że spanie z rodzicami nie wpływa w istotny sposób na późniejszy rozwój i funkcjonowanie. Trwające ponad 18 lat badanie, dało zaskakujący wynik – wspólne spanie z dzieckiem do pierwszego roku życia nie wpływa negatywnie, ani pozytywnie na rozwój dziecka. Może to oznaczać, że w przypadku niemowlęcia rodzice mogą bez obaw kierować się potrzebami swoimi i dziecka, np. spać z nim dopóki jest karmione piersią. Pamiętajmy również, że spanie oddzielnie nie będzie powodować utraty lub osłabienia więzi z dzieckiem. Bliskość rodziców z dzieckiem, także fizyczną buduje się przede wszystkim w ciągu dnia poprzez wspólną zabawę, rozmowy i stałe obcowanie. Na budowanie bliskiej relacji za pomocą dotyku – przytulanie czy łaskotki, można poświęcić czas przed zaśnięciem dziecka. Choć zarówno dla dziecka, jak i rodziców wspólne spanie jest bardzo przyjemne, warto pamiętać, że dla rozwoju malucha własne łóżko i odrębna przestrzeń z wiekiem staje się coraz ważniejsza.

Zostaw odpowiedź