Sauna w domu – gdzie ją umieścić i jak z niej korzystać?

Saunę można urządzić w każdym domu, a nawet mieszkaniu. Wbrew pozorom nie jest to luksus zarezerwowany dla posiadaczy dużych domów, nie jest to też tak trudne, jak może się wydawać. Na początek należy jednak dobrze zaplanować gdzie ma powstać i jaka ma być jej wielkość. Dla niewtajemniczonych przypominam także instrukcję prawidłowego korzystania z sauny.

Jaki rozmiar powinna mieć sauna?
1-1262709090VHfrPrzy planowaniu domowej sauny, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. Sauna może mieć dowolne wymiary, lepiej jednak aby nie była zbyt mała. W saunie najlepiej jest leżeć, ponieważ wtedy ciało nagrzewa się równomiernie, jednak przynajmniej jedna ściana takiej sauny musi mieć 2 metry. Warto, aby mogły się w niej zmieścić przynajmniej dwie osoby, wtedy działa nie tylko korzystnie na organizm, ale także sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i budowaniu relacji z bliskimi osobami. Taką funkcję sauna spełnia, np. w Finlandii. W mniejszych pomieszczeniach montuje się małe sauny, w których kąpiel zażywa się w pozycji siedzącej, najmniejsze kabiny są przeznaczone dla jednej osoby. Takie sauny można kupić gotowe lub wybudować je samodzielnie – pierwsze rozwiązanie jest droższe, ale zdecydowanie prostsze, drugie tańsze, ale wymaga sporo czasu.

W jakim pomieszczeniu umieścić saunę?
Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego miejsca w domu lub mieszkaniu na urządzenie sauny, w najlepszej sytuacji są osoby, które pomyślą o tym już na etapie projektowania domu. Mogą one stworzyć przestrzeń idealną na postawienie sauny i odpowiednim rozmiarze. Jeśli jednak chcemy zbudować saunę w gotowym budynku, trzeba to zrobić w pomieszczeniu o określonych cechach.

Sauna to kabina o stojącej konstrukcji, z tego względu nie powinno się jej instalować w pomieszczeniu szczelnie zamkniętym z czterech stron. Ważna jest również bliskość łazienki z natryskiem. Jest ona niezbędna, aby móc wykonywać mycie przed sauną i szybki schładzanie po wyjściu. Dobrym rozwiązaniem może być także umieszczenie sauny w pobliżu miejsca do odpoczynku lub ćwiczeń. W takim pomieszczeniu z całą pewnością powinno się również znajdować okno, które po otwarciu zapewni dopływ świeżego powietrza oraz wentylacja, tak jak w kuchni i łazience.

Jak urządzić saunę w gotowym domu lub mieszkaniu?
Nie jest prawdą, że do stworzenia domowej sauny jest niezbędna duża przestrzeń W istniejącym już budynku na ten cel można przeznaczyć jedno z pomieszczeń, np. najmniej używany pokój. W ten sposób można zagospodarować pokój, który pozostał pusty bezużyteczny po wyprowadzce dorosłych dzieci. W takim pomieszczeniu na ogół można zamontować saunę, natrysk i stworzyć miejsce do odpoczynku, ew. małą siłownię. Bardzo korzystnie, jeśli pokój posiada balkon lub wyjście na taras.

Do stworzenia sauny w gotowym domu można także wykorzystać poddasze. W tym przypadku trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej wentylacji między sufitami sauny i pomieszczenia. Dodatkowo ściana przy której stoi piec musi mieć co najmniej 190 cm – jest to bezpieczna odległość pieca od sufitu.

Naturalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o umiejscowienie sauny w domu jest łazienka. Nie musi być to salon kąpielowy – wystarczy pomieszczenie średnich rozmiarów, aby korzystanie z sauny było wygodne i funkcjonalne. Na przykład, jeśli w łazience znajduje się wanna, można ją wymontować, w jej miejscu postawić kabinę sauny, a obok natrysk. To tylko jedno z rozwiązań, istnieje jednak wiele przykładów, gdzie saunę i kabinę prysznicową udało się zmieścić nawet w małej łazience.

sauna-981027_1280

Jak korzystać z domowej sauny?

Kto choć raz był w saunie np. w hotelu, czy przy basenie, przekonał się nie tylko o jej pozytywnym działaniu na urodę i samopoczucie, ale także dowiedział się jak korzystać z tego urządzenia. W domu można, a nawet warto wybudować saunę tradycyjną, taką, która umożliwia wykorzystanie w pełni walorów tego urządzenia.

Pobyt w saunie krok po kroku

1. Zanim wejdziemy do sauny bierzemy prysznic.

2. Saunę wcześniej nagrzewamy, a następnie wchodzimy do niej z ręcznikiem, na którym można się położyć lub usiąść.

3. Kiedy ciało się nagrzewa zaczynamy się pocić, w saunie przebywamy jednorazowo tyle, ile jesteśmy w stanie wytrzymać.

4. Po wyjściu od razu wchodzimy pod prysznic i obmywamy ciało zimną wodą, zaczynając od stóp.

5. Następnie znów wchodzimy do sauny i regulujemy temperaturę na wyższą lub niższą. Kamienie trzeba od czasu do czasu polać wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

6. Wszystkie czynności można powtarzać tak długo jak się chce. Po zakończeniu pobytu należy wziąć dłuższy, chłodny prysznic, a następnie odpocząć.

Ogólne zasady korzystania z sauny
Niezależnie od sposobu korzystania z sauny, warto aby pobyt w niej przebiegał w spokoju, bez ponaglania i stresu. Na początku można zacząć od niższej temperatury – 50-60 stopni Celsjusza, a potem stopniowo ją zwiększać. Kamienie od czasu do czasu można polewać wodą z dodatkiem esencji i olejków zapachowych. Tak jak ma to miejsce w Rosji i krajach nadbałtyckich, ciało można masować witkami brzozowymi lub dębowymi. Cały cykl korzystania z sauny trwa około godziny.

Zostaw odpowiedź