Rozwój dziecka – po pierwsze, nie szkodzić

Każdy rodzic, a zwłaszcza matka, pragnie, aby jej dziecko rozwijało się prawidłowo. W tym celu karmimy je piersią, unikamy chemii, czytamy poradniki – można by długo wymieniać wszystkie sposoby na zaspokojenie naszej matczynej troski. Problem pojawia się, gdy te normy zaczynają przesłaniać nam zdrowy rozsądek i to, co najbardziej wspomaga rozwój dziecka – miłość i radość z macierzyństwa.

Cel: rozwój dzieckarozwój dziecka
Prawidłowy rozwój dziecka to dziś temat-rzeka. Każdego dnia powstaje masa blogowych wpisów, artykułów, książek o tym, co zrobić, aby przebiegał prawidłowo. O wadze wspierania rozwoju dziecka już podczas ciąży przypominają nam reklamy we wszystkich możliwych mediach, telewizje śniadaniowe, wypowiedzi specjalistów. Dowiadujemy się, że rozwój dziecka można wspierać na dziesiątki sposobów – poprzez zdrowe odżywianie, kosmetyki bez chemii, rozmowy o emocjach, zabawki rozwijające inteligencję, koncentrację, wrażliwość i słuch muzyczny… Z takim zapasem spsobów na prawidłowy rozwój dziecka możmy być w końcu spokojne, że nasze dziecko będzie nawet więcej niż „w normie”. Czy na pewno?

Nie zapomnieć o najważniejszymrozwój dziecka
Oczywiście, jest w tym dużo przesady, a to, że staramy się zapewnić naszym dzeciom wszystko co najlepsze jest jak najbardziej normalne. Jednak coraz częściej odnoszę wrażenie, że nawet wtedy, gdy staramy się świadomie dbać o rozwój dziecka, w pewnym momencie zaczynamy gubić się w dziesiątkach gotowych sposobów i teorii. Której z nas nie zdarzyło się pod wpływem poradnika, czy artykułu popadać w panikę w obawie, że z naszym dzieckiem coś jest nie tak? Nowe odkrycia w medycynie, psychologii czy pedagogice to dobrodziejstwa naszych czasów, z których z całą pewnością warto czerpać, jednak podstawę prawidłowego rozwoju dziecka, tak samo dziś jak przed laty, stanowi miłość, czułość i radość z bycia razem.
Kilka fachowych uwag na temat przeczytacie tutaj: http://www.9-miesiecy.com.pl/pierwsze-dni/rozwoj-dziecka-pod-rodzicielska-lupa.html

Zostaw odpowiedź