Rośliny ogrodowe i pokojowe w grudniu – jak o nie dbać?

W grudniu rośliny w ogrodzie na dobre weszły w stan spoczynku, ale co jakiś czas warto sprawdzać w jakiej są kondycji i jak znoszą warunki zimowe. Jeśli do domu co roku jest kupowana żywa choinka, można pomyśleć o hodowli drzewka w donicy, które będzie można wnosić do domu tylko na święta. Jest to też dobry czas, aby zwrócić większą uwagę na rośliny pokojowe.

Ochrona drzew i krzewów

Drzewa i krzewy w grudniu znajdują się w stanie odpoczynku, jednak od czasu do czasu dobrze jest dokonać przeglądu zimowego ogrodu. Jeśli chodzi o krzewy, najważniejszą sprawą jest sprawdzanie stanu osłon. Należy sprawdzić czy nie powstały jakieś uszkodzenia i w razie potrzeby poprawić je, a jeśli napadało sporo śniegu, w miarę możliwości strząsnąć go. Pod ciężarem śniegu drzewa i krzewy mogą się łamać i deformować.

garden-80779_960_720

Jak hodować świąteczną choinkę?

W grudniu warto powiedzieć więcej o iglastych drzewkach, które mają być hodowane w donicy na zewnątrz, a przynoszone do domu jedynie w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Tego typu rośliny najlepiej jest kupować w punktach sprzedaży, w których są trzymane na świeżym powietrzu. Do domu należy je wnieść tuż przed świętami, ale nie powinno się tam znajdować dłużej niż tydzień, ponieważ po tym czasie mogą zostać pobudzone jej procesy życiowe. Znakiem, że tak się stało jest pojawienie się młodych igieł, a co za tym idzie utrata odporności. Taka choinka nie przetrwa wystawienia na warunki zimowe. Jedynym rozwiązaniem, aby ją uratować jest wstawienie do widnego i chłodniejsze pomieszczenia, zraszanie i obfite podlewanie. Na świeżym powietrzu drzewko może znaleźć się mniej więcej w połowie maja.

Rośliny bulwiaste – uwaga na szkodniki

Bulwy i cebule przechowywane w okresie zimy także wymagają odpowiedniej troski. Ozdobne rośliny bulwiaste hodowane w pojemnikach trzeba starannie przeglądać zwłaszcza pod kątem szkodników, które lubią je atakować właśnie teraz, kiedy są najbardziej osłabione.

Rośliny pokojowe

Także dla roślin pokojowych zima nie jest łatwym okresem, przede wszystkim ze względu na krótkie dni, suche powietrze i przeciągi, powstające podczas wietrzenia. Aby ułatwić im przetrwanie w tym czasie, warto szczególnie zadbać o zapewnienie im jak największej ilości światła, częste podlewanie umiarkowaną ilością wody oraz odkurzanie i zraszanie liści.

Zostaw odpowiedź