Przesilenie wiosenne – czy naprawdę istnieje?

Mit czy prawdziwa dolegliwość? Przy okazji zbliżającej się wiosny, coraz częściej mówi się o tzw. przesileniu wiosennym, choć niektórzy twierdzą, że takie zjawisko w ogóle nie istnieje. Jaka jest prawa o osłabieniu i innych objawach, na które skarży się wiele osób przed nadejściem wiosny?

crocus-grass-spring-4c3003-1024Problemy z koncentracją i pamięcią, rozdrażnienie, senność, bóle głowy i mięśni – to główne objawy wiązane z przesileniem wiosennym. Oprócz tych objawów, wymienia się także nastroje depresyjne i dolegliwości układu sercowo-naczyniowego u osób podatnych na tego typu problemy zdrowotne. Podaje się, że przesilenie wiosenne może dawać się we znaki nawet przez okres 3-4 tygodni. Według danych opublikowanych kilka lat temu przez CBOS, problem dotyczy 60 proc. Polaków.

Skąd biorą się objawy fizyczne i psychiczne, związane z przesileniem wiosennym?
Jest to pytanie nieco kłopotliwe, ponieważ zdaniem lekarzy, z medycznego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak przesilenie wiosenne. Za wszystkie dolegliwości odpowiada nie tyle zmiana pór roku, ale zaniedbanie zdrowego stylu życia w okresie zimowym. Mniejsza ilość ruchu i przebywania na świeżym powietrzu oraz kaloryczna dieta, nie zawsze adekwatna do zapotrzebowania organizmu to wystarczające powody, aby po kilku miesiącach poczuć zmiany na gorsze w swoim samopoczuciu. A kiedy wiosną w ludzkim organizmie rozpoczyna się wzmożona produkcja niektórych hormonów i przyspiesza metabolizm, zaniedbane ciało przestaje sobie radzić. Właśnie to może być powodem poczucia osłabienia i braku energii między zimą a wiosną.

drinking-87155_960_720

Zdaniem lekarzy zdrowy styl życia przez cały rok pomógłby w bezproblemowym „przestawieniu się” na wiosenny tryb, a najlepszą receptą na tzw. przesilenie wiosenne jest aktywność, przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowa dieta, które najlepiej wprowadzić do swojego życia od zaraz.

Źródła: www.zdrowie.pap.pl, www.rp.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem

Zostaw odpowiedź