Proteza zębowa – jak się do niej przyzwyczaić?

W Polsce protezy zębowe nosi znaczna ilość osób po 65. roku życia, niektóre ich rodzaje coraz częściej noszą czterdziestolatkowie. Z pewnością nie jest powód do wstydu, ale okazja do podniesienia estetyki i komfortu życia. Jest jednak prawdą, że w początkowym okresie do protez trzeba się przyzwyczaić. Co warto wiedzieć w pierwszych dniach z protezą zębową?

toothbrush-2695181_960_720

Trudności w wyraźnym mówieniu – początkowo niektóre głoski mogą brzmieć dziwnie, dotyczy to szczególnie głosek „pf”, „p”, „s”, „f”. Dzieje się tak, ponieważ poszczególne grupy mięśni w aparacie mowy muszą przystosować się do nowej sytuacji. Ten proces można przyśpieszyć np. poprzez głośne czytanie gazet, książek, ćwiczenie przed lustrem wymawiania trudnych dźwięków i częste rozmowy, na początek z rodziną i znajomymi.

Zmiany w odczuwaniu smaku – aby je zminimalizować, jedzenie warto kroić na drobne kawałki i przeżuwać je obiema stronami jamy ustnej. Po pewnym czasie możliwość pełnego smakowania potraw powróci sama.

Odczuwanie temperatur jedzenia – dopóki nie przywyknie się do protezy zębowej
trzeba uważać podczas spożywania gorących i zimnych. Na początku temperatura będzie odczuwalna dopiero w gardle.

Odciski lub podrażnienia na początkowym etapie mogą wzbudzić niechęć do noszenia protezy, dlatego już od samego początku warto pamiętać o dokładnym czyszczeniu protezy. W ten sposób można uniknąć dyskomfortu i nieprzyjemnych doznań.

2017-09-08-11-07-04-1100x619

Dużo pomocnych i szczegółowych wskazówek, ułatwiających przyzwyczajenie się do protezy zębowej znajdziecie tutaj: https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/wskazowki-ulatwiajace-przyzwyczajenie-sie-do-protezy-zebowej/

Zostaw odpowiedź