Prezent czy gotówka na pierwszą komunię?

Zbliża się okres pierwszych komunii dzieci. Choć jest to uroczystość przede wszystkim religijna, w naszym społeczeństwie spore emocje wywołuje jej całkiem przyziemny aspekt – co wręczyć dziecku na komunię?

child-3360430_960_720Na początek to, co najważniejsze w tym temacie – pierwsza komunia dziecka to wydarzenie religijne, a towarzyszące jej tradycje, jak choćby dawanie prezentów, powinny znajdować się na drugim planie. Jako rodzice, chrzestni, a nawet przyjaciele rodziny powinniśmy dawać w tej kwestii dobry przykład i nie pokazywać, że kwestie materialne są tego dnia najważniejsze. Z drugiej strony, prezenty podkreślają wagę i wyjątkowość tego święta, dlatego sprawa odpowiedniego podarunku nie jest bez znaczenia. Co w takim razie kupić lub dać dziecku, które przystępuje do pierwszej komunii?

Mam wrażenie, że w ostatnich latach odpowiedź na to pytanie stała się trudniejsza niż zwykle. Chciałoby się przecież, aby ten prezent był wyjątkowy i zapamiętany, jak choćby kultowe złote zegarki sprzed lat, ale dziś wydaje się, że wiele dzieci ma już dosłownie wszystko! Współczesnych kilkulatków coraz trudniej usatysfakcjonować rowerem, zegarkiem, a nawet sprzętem elektronicznym. Dziś coraz częściej nowy tablet lub smartfon to prezent urodzinowy lub znajdowany pod choinką.

envelope-3413150_960_720Jeśli nie widzimy sensu w kupowaniu dziecku kolejnej rzeczy, dobrą alternatywą może być wręczenie pieniędzy. Choć dziecko nie doceni tego gestu od razu, być może w ten sposób przyczynimy się do spełnienia jego marzenia w przyszłości lub pomożemy w gromadzeniu pierwszych oszczędności. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie: ile dać? Z opinii znajomych i własnych doświadczeń  wynika, że najczęściej kwoty, które trafiają w  tym dniu do skarbonki dziecka oscylują wokół 300-500 zł od najbliższej rodziny i chrzestnych. Dalsi krewni i pozostali goście wręczają mniej więcej 100-300 zł. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tu żelaznych reguł, wszystko zależy od zamożności i zwyczajów panujących w danej rodzinie. W razie wątpliwości zawsze można postawić na pierwszokomunijną  klasykę – biżuterię, dobrą książkę, grę.

Zostaw odpowiedź