Pierwsza kąpiel i kąpielowe szaleństwo

Pamiętam bardzo dobrze widzianą kiedyś gdzieś książeczkę z wierszami dla dzieci po rosyjsku, a w niej dość długi i dość zabawny wierszyk na temat kąpieli małego dziecka, chyba nawet noworodka. To, co było tam opisywane, na długo utkwiło mi w pamięci – całe związane z kąpielą – w sumie prostą czynnością – zamieszanie, osobisty udział każdego członka rodziny, nerwy, krzyki i ogólne zamieszanie.

Dlatego też ze zdumieniem odkryłam, że ludzie naprawdę tak mają z tą czynnością, niemal magiczną – wszak tyle się o niej pisze w sieci, że kąpiel niemowlaka – a szczególnie pierwsza kąpiel –  dorasta do rangi nie tyle już wydarzenia dziejowego, co swoistego rytuału przejścia – nie tylko dla dziecka, ale i dla reszty rodziny. Z czego to wynika? Może właśnie z tego, że tyle jest na ten temat wątków na forach, przestróg czy wręcz poradników, a przecież kobiety kąpią dzieci od tysięcy lat, często nawet same, często bez pomocy mężczyzny.

Co zrobić, by ten zabawny, ale i ważny rytuał przeszedł nam gładko, bez krzyków, płaczu i bieganiu po całym domu? Moim zdaniem kluczowe jest tu wcześniejsze przygotowanie sobie wszystkich potrzebnych rzeczy – kosmetyków dziecięcych, obowiązkowo ręcznika, a jeśli ktoś używa – specjalnej podkładki na niemowlę do wanienki. Warto też mieć zawczasu przygotowaną pieluszkę i np. śpioszki. Jeśli zaś chodzi o same kosmetyki, polecam przede wszystkim nieszczypiące szampony i płyny do kąpania dziecka, na przykład marki Lovela. Nie ma sensu na tym oszczędzać – grozi nam nie tylko szczypanie w oczy i płacz malucha, ale i wszelkiego rodzaju wysypki i podrażnienia, które, choć w zasadzie niegroźne, z pewnością będą nas niepokoić.

indeksSpecjalna mata antypoślizgowa jest naprawdę fajnym wynalazkiem. Źródło: archiwum.allegro.pl

Nie jest też prawdą, że dokładna temperatura tak wody i jak samego pomieszczenia ma wynosić dokładnie tyle a tyle. Owszem, trzeba posłużyć się zdrowym rozsądkiem – niech woda nie parzy. Pamiętajmy, że dziecko będzie parzyła już nieco cieplejsza woda. Jednak nie przesadzajmy – mówi się, że zalecana temperatura powietrza do kąpieli to 23 stopnie, ale dwa stopnie w tą czy drugą stronę nie zrobią raczej różnicy.

Podczas kąpieli, zbiorowisko całej rodziny wcale nie jest wskazane – dwie osoby w zupełności wystarczą. Ważne, by nigdy nie opuszczać łazienki, zostawiając tam dziecko, oraz by pilnować, czy woda nie wlewa mu się do kanałów słuchowych. Gorąco polecam też, bazując na własnym doświadczeniu, przemyć oczy i całą buzię malucha  wacikiem zwilżonym solą fizjologiczną – to duże lepsze niż mydło czy nawet najdroższe kosmetyki myjące.

z4040434AA,Przemywanie-oczu

Właściwa pielęgnacja oczek przed kąpielą. Źródło: m.edziecko.pl

 

A przede wszystkim  – myj dziecko spokojnie, bez nerwów, nie na czas, a jeśli czujesz się bardzo zmęczona – po prostu pomiń jedną kąpiel, to w niczym nie grozi.

Zostaw odpowiedź