Piece kaflowe – piękny i skuteczny sposób na ogrzewanie domu

Moda na powrót do starych dobrych czasów przybiera różne formy, jedną z nich jest sięganie po dawne wzorce w budownictwie i wystroju wnętrz. Ponowne zainteresowanie piecami kaflowymi to doskonały przykład odkrycia zalet rozwiązań stosowanych w innych epokach.

Wielki powrót pieców kaflowych
tee-1002820_960_720Tradycyjne piece kaflowe to coś, co najczęściej kojarzy się z minionymi bezpowrotnie czasami. Niektórzy z nas pamiętają je jeszcze z czasów babć i prababć, dla innych to jeden z elementów wyposażenia, oglądany podczas zwiedzania zabytków. Choć wydawało się, że od momentu pojawienia się centralnego ogrzewania piece kaflowe są skazane na nieuchronną zagładę, okazuje się, że zainteresowanie nimi odżyło. Nie brakuje osób, które szukając pomysłów na to, jak ma wyglądać ich nowo powstający dom, świadomie odrzucają nowoczesne wzory i sięgają po tradycyjne rozwiązania, uzupełniane współczesną wiedzę i technologią. Powstające dziś piece kaflowe przypominają te sprzed lat i nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Jednocześnie, dzięki udoskonalonej konstrukcji mogą stanowić alternatywne źródło ogrzewania lub dogrzewania domu oraz domku letniskowego.

Klimat, design, komfort cieplny – zalety pieców kaflowych
Postawienie piec kaflowego w domu to poważne przedsięwzięcie – zarówno jeśli chodzi o zakres prac, jak ich koszty. Jakie są zalety takiej inwestycji, i czy okaże się ona opłacalna? Jeśli chodzi o zalety pieców kaflowych, lista jest całkiem pokaźna. Zacznijmy od tego, co widać gołym okiem. Niezależnie od tego czy jest się fanem tradycyjnych wnętrz, czy zwolennikiem nowoczesnych form, trzeba przyznać, że piece kaflowe są niesamowicie klimatyczne. Takie piece nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne, pełne uroku i specyficznego czaru. Ponadto współcześnie powstające piece kaflowe to niekiedy prawdziwe arcydzieła zduńskiego rzemiosła, i nie chodzi tylko o zastosowanie kafli nawiązujących do dawnych epok, ale także bardzie ciekawe, nowoczesne rozwiązania współczesnych artystów, specjalizujących się w tej wąskiej dziedzinie sztuki użytkowej. Piec kaflowy nie musi przypominać babcinego, wykonanie prostego pieca o minimalistycznym charakterze to dziś nie problem.

tile-976265_960_720Kolejna zaleta pieców kaflowych to tzw. komfort cieplny. Sposób działania pieca zapewnia odpowiednią temperaturę na długo, w przeciwieństwie do kominka, który szybko stygnie. Przy piecu można bezpiecznie ogrzać ciało lub przemoczoną odzież, a emitowane przez piec ciepło pozytywnie wpływa na poziom wilgotności powietrza. Co więcej, według niektórych ekspertów, powietrze w domu ogrzewanym przez piec zdrowotne. Niewątpliwą zaletą jest także fakt, że dzięki swojej powierzchni rozgrzany piec szybko podnosi temperaturę pomieszczenia.

Jeśli chodzi ekonomiczne strony użytkowania pieca kaflowego, również można mówić o pozytywach. Nowoczesne piece opalane drewnem, o ile tylko są dobrze zaprojektowane, umożliwiają optymalne wykorzystanie ciepła wytwarzanego ze spalania drewna. Oszczędności generuje także wspomniana już cecha pieców kaflowych – raz rozgrzany utrzymuje ciepło na długo i nie wymaga ciągłego dokładania drewna.

Na koniec kilka słów na temat bezpieczeństwa pieców kaflowych. Zamknięta komora spalania oraz przyjemnie ciepłe, ale nie gorące ściany, minimalizują ryzyka poparzenia czy zajęcia pomieszczenia ogniem, co ma niemałe znaczenie, gdy w domu przebywają ruchliwe i ciekawa świata maluchy.

Piece kaflowe mają wady
Choć nie ukrywam, że jestem zwolenniczką pieców kaflowych i budowa własnego to jedno z moich największych marzeń, to trzeba jasno powiedzieć, że posiadanie tego typu urządzenia ma swoje słabe strony. Jedną z nich niewątpliwie jest cena pieca. Projekt, wykonanie i materiały na piec kaflowy kosztują niemało, a ceny mogą osiągać naprawdę wysokie wartości, znacznie przewyższające wydatki na nowoczesny piec gazowy. Kolejnym ujemną cechą jest silne zadymianie powietrza, choć także to zjawisko może być z czasem możliwe to usunięcia lub zminimalizowania.

Czy warto stawiać w domu piec kaflowy?
Osoby, które chciałby postawić piec kaflowy we własnym domu muszą liczyć się z kilkoma trudnościami. Po pierwsze, potrzebne będzie znalezienie odpowiedniego fachowca. Dawniej istniał cech zdunów, dziś stawianiem tego typu pieców parają się już nieliczni, zwykle świadczący inne usługi budowlane specjaliści. Po drugie, projekt pieca. Aby funkcjonował prawidłowo, a jego użytkowanie było efektywne i bezpieczne, musi być zaprojektowany zgodnie ze sztuką zduńskiego rzemiosła. Po trzecie, cena. Jak już wspomniałam, wszystkie prace związane z wykonaniem pieca to kosztowne przedsięwzięcie, a jeśli piec ma być wykonany z dekoracyjnych kafli, jego cena będzie znacznie wyższa. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu – przystosowaniu do pracy starego pieca, np. poprzez założenie grzałek elektrycznych. Takie rozwiązanie może być o wiele bardziej ekonomiczne, a do tego prostsze w użytkowaniu.

Zostaw odpowiedź