Na co zwracać uwagę, kupując nebulizator?

Sezon na zatkane zatoki, zapchany nos, infekcje krtani i oskrzeli zaczął się na dobre. W moim domu pierwsze jesienne infekcje mamy już za sobą, i jak zwykle nie mogło obyć się bez nebulizacji. Nebulizator to jedno z dobrodziejstw naszych czasów, który znacznie ułatwia życie podczas kataru, infekcji przebiegających z kaszlem mokrym, chorób krtani.

180726-F-ME052-001O tym, że nebulizator powinien znaleźć się w każdym domu, w którym mieszkają dzieci, nie ma co dyskutować. Pytanie brzmi: na co zwrócić uwagę, aby kupić nebulizator najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb?

MMAD to parametr, oznaczający na jakiej wielkości cząsteczki rozbijany jest lek. Od wielkości cząsteczek zależy do jakich części układu oddechowego. Dla przykładu, jeśli cząstka MMAD wynosi do 3 µm, to do tchawicy, krtani dotrze tylko około 5 % do 7 % substancji.

Głośność pracy wbrew pozorom ma znaczenie, np. jeśli nebulizacja ma być przeprowadzana w trakcie snu. Nebulizacja dziecka w hałasie sprawia, że jest mu o wiele trudniej wytrwać do końca zabiegu.

Nie każdy rodzaj nebulizatora jest odpowiedni do danego leku, np. urządzenia ultradźwiękowe nie mogą być stosowane nebulizacji budezonidem.

inhalation-1944929_960_720Tempo nebulizacji jest bardzo istotne przy podawaniu leku. W przypadku maluchów jest zalecane, aby przepływ powietrza był wolniejszy niż u dorosłych, dlatego warto wybrać nebulizator z regulowanym zaworem, który umożliwi optymalne dostosowanie przepływu do potrzeb użytkownika.

Dodatkowe wyposażenie: różne rozmiary ustników i maseczek, torba transportowa czy irygator do oczyszczania i nawilżania są tym, co znacznie poprawi komfort i skuteczność nebulizacji.

Zostaw odpowiedź