Mleko szkodzi – gdy masz uczulenie na mleko…

 Zdarza się – bez względu na to, czy karmimy piersią, czy butelką, raz na kilkadziesiąt – a sądząc z moich znanych przypadków może i nawet kilkanaście – przypadków pojawiają się alergie pokarmowe u dzieci. Alergie na mleko – matki, krowie, czy w proszku z danego gatunku.

Uczulenie na mleko „zwykłe”

Może się zdarzyć – i najczęściej zdarza się właśnie tak – że maluch ma wrodzone uczulenie na mleko krowie. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy rodzice mają bądź mieli uczulenie na różne alergeny. Jeśli więc rodzice albo rodzeństwo maluszka są alergikami, za każdym razem przy wprowadzaniu nowego mleka modyfikowanego bądź jego zmiany na inne należy skonsultować się z lekarzem i ewentualnie wypróbować mleko  dla dzieci hipoalergiczne (oznaczone symbolem HA). Przy okazji – alergia na mleko krowie oznacza często, że dziecko w ogóle nie jest w stanie trawić laktozy. Konieczna jest wówczas – także w przypadku dziecka starszego lub osoby dorosłej – dieta eliminacyjna bazująca na pełnym odstawieniu niektórych składników: zwykle po prostu krowiego mleka, śmietany, jogurtów i kefirów, oraz – niestety – większości serów. Unikać należy również produktów i półproduktów zawierających w składzie mleko w proszku, kazeinę, czy serwatkę.

fotolia_47767274_xl

Źródło: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/alergia-na-bialka-mleka-krowiego

 Mleko następne

Dość często problemy pojawiają się też po podaniu dziecku określonego gatunku lub smaku tak zwanego mleka następnego – mleka modyfikowanego w proszku. Dotyczy to również mlek przeznaczonych dla dzieci w wieku pół roku, rok, czy powyżej trzeciego roku życia. Często za problemu trawienne – którymi mogą być gazy, bolesności, wymioty czy biegunki oraz po prostu niechęć dziecka do spożywania pokarmu odpowiada na zawarta w mleku laktoza, a konkretny składnik mleka. Czasem dziecku przeszkadza po prostu smak będący tu dodatkiem – na przykład czekolady czy wanilii. Możliwe jest też uczulenie na mleko z taką domieszką. Jeśli więc podejrzewasz, że to właśnie wam się przydarzyło, spróbuj na początek odstawić takie mleko – nie musisz go wyrzucać od razu, ale przez kilka dni podawaj dziecku inne, zwykle, sprawdzone.

 

IMG_5457

Źródło: www.zdrowonatemat.pl

Mleko matki

Istnieje również coś takiego jak alergia na mleko mamy. Może być ona wynikiem alergii wrodzonej, problemów zdrowotnych kobiety, lub jej niewłaściwego odżywania się. Może być i tak, że mama jest zupełnie zdrowa, ale dziecko ma alergie na laktozę, stąd też ona, dopóki karmi, nie może pic mleka i jeść jego przetworów. Jeśli masz takie właśnie podejrzenia, warto od początku skonsultować je z pediatrą.

Zostaw odpowiedź