Meteoropatia – co robić, gdy pogoda wpływa na samopoczucie

Zbliżający się deszcz powoduje uczucie łamania w kościach, a silny wiatr wywołuje niepokój? Meteoropatia to dość częste zjawisko, które może wpływać na samopoczucie w różnorodny sposób.

weather-4055272_960_720Lato powoli zbliża się do końca, już niedługo pojawią się pierwsze oznaki jesieni, które wywierają negatywny wpływ na samopoczucie wielu osób. Gdy w szyby uderza rzęsisty deszcz, wiatr kołysze drzewami, a ciemne chmury wiszą nad miastem, niemal każdy z nas odczuwa pogorszenie nastroju. Jednak gdy pojawia się ból głowy, senność, osłabienie i złe samopoczucie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, prawdopodobnie można mówić o meteoropatii – zjawisku, które polega na zwiększonej wrażliwości na czynniki pogodowe. Jak wynika ze statystyk, do co druga osoba to pogodowy wrażliwiec.

Działanie ludzkiego organizmu można porównać do barometru, który odbiera sygnały pogody z zewnątrz i próbuje się do nich dostosować. Choć człowiek posiada naturalne zdolności adaptacyjne, wraz z rozwojem cywilizacji są one coraz słabsze. Szybkie tempo życia, zanieczyszczone powietrze, mała ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu i częste przebywanie w mieszkaniach i biurach, powodują silniejsze reakcje na zmiany atmosferyczne. Znamienne są wyniki badań, według których grupą szczególnie narażoną na meteoropatię są mieszkańcy dużych miast. Na zmiany pogody silnie reagują osoby w podeszłym wieku, z niskim ciśnieniem, osłabione chorobą oraz dojrzewająca młodzież. Warto dodać, że reakcje meteoropatów pojawiają się zazwyczaj ze znacznym wyprzedzeniem w stosunku do zmian, pojawiających się w pogodzie.

Choć w przypadku każdej osoby zestaw objawów może być nieco inny i mogą one przebiegać w różnym natężeniu, można wyróżnić pewne symptomy świadczą o zwiększonej wrażliwości na zmiany aury. Są to przede wszystkim:

 • kłopoty ze snem – senność lub bez senność,
 • ból głowy,
 • obniżenie nastroju,
 • uczucie rozbicia,
 • osłabienie,
 • zmęczenie,
 • trudności z koncentracją,
 • drażliwość,
 • niepokój.

W jaki sposób pogoda wpływa na nasze samopoczucie?

Niż atmosferyczny zwykle jest przez meteoropatów odczuwany najdotkliwiej. Kiedy rośnie wilgotność powietrza i pojawiają się chmury, mogą pojawiać się u nich bóle głowy, senność, a czasem duszności.

Wyż zimowy, z którym mamy do czynienia podczas siarczystych mrozów z lodowatym powietrzem, ostrym słońcem i wysokim ciśnieniem. Taka aura sprzyja wzrostowi ciśnienia tętniczego.

Burze i towarzyszące im wyładowania atmosferyczne zmieniają jonizację powietrza, a to może mieć wpływ na układ nerwowy. Pojawiają się wówczas dolegliwości, takie jak niepokój, uczucie lęku, rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, bóle głowy.

Ciepły front pojawia się wraz z niżem i powoduje spadek, a następnie gwałtowny skok ciśnienia atmosferycznego. Kiedy ciepłe i wilgotne powietrze unosi się nad ziemią, w powietrzu gromadzą się spaliny, które powodują m.in. zawroty głowy i problemy z koncentracją.

Zmiany frontu objawiają się najczęściej silnym wiatrem, deszczem, zachmurzeniem. Pogodowi wrażliwcy zwykle czują się wtedy rozdrażnieni i zaniepokojeni, mogą także odczuwać migreny. Warto dodać, że według statystyk właśnie wtedy częściej dochodzi do wypadków drogowych.

plant-2719255_960_720Już od czasów starożytnych wiadomo, że silny wiatr może oddziaływać negatywnie na człowieka. Często wywołuje apatię, a nawet stany depresyjne. U niektórych osób wpływ wiatru przejawia się nerwowością i skłonnością do agresji. Szczególnym tego przykładem są stany wywoływane przez wiatry fenowe u mieszkańców terenów górskich. Mieszkańcy Podhala od dawna wiedzą, że podczas halnego ludzie są bardziej pobudzeni fizycznie i psychicznie, pojawiają się u nich zaburzenia lękowe, depresyjne, niepokój, osłabienie. W tym czasie wśród górali odnotowuje się także większą liczbę samobójstw, bójek i wypadków drogowych.

Nie bez znaczenia na samopoczucie meteoropatów jest także upał. Wbrew pozorom nadmiar ciepła i słońca także wpływa negatywnie na kondycję fizyczną. Upalna pogoda podnosi ciśnienie krwi i jest szczególnie źle tolerowana przez osoby z chorobami układu krążenia. Według badań w Warszawie w czasie upałów liczba zgonów z powodów kardiologicznych wzrasta nawet o 30 proc.

Jak sobie pomóc, gdy dokucza pogoda
Meteoropatia to nie choroba, dlatego nie da się jej leczyć, można jednak łagodzić jej objawy.

 • Ziołowe leki uspokajające, inhalacje olejkami eterycznymi, herbatki z ziół, np. melisy, pomagają łagodnie regulować nastrój oraz radzić sobie z problemami z bezsennością i stanami niepokoju.
 • Uprawianie aktywności fizycznej i przebywanie na świeżym powietrzu powinno znaleźć na stałe w rozkładzie tygodnia meteoropatów. Jest to skuteczny sposób, aby uodpornić się na zmiany pogody.
 • Gdy nie jest możliwy ruch na świeżym powietrzu, warto zadbać o regularny wysiłek fizyczny w domu, na siłowni czy klubie fitness, który pomaga poprawić krążenie i chroni przed skutkami wahań ciśnienia.
 • Dieta, która pomaga przy meteoropatii powinna ograniczać cukier, jasne pieczywo, tłuste wędliny i fast foody. Zamiast nich warto spożywać duże ilości warzyw i owoców.
 • W czasie niekorzystnej pogody lepiej się nie forsować i nie narażać na wysiłek. Spokojne otoczenie, które ułatwi relaks i odprężenie, to najlepszy sposób na przeczekanie skutków działania złej aury.

Zostaw odpowiedź