Makijaż ust – rodzaje, triki, najczęstsze błędy

Wygląd ust nie zależy wyłącznie od ich kształtu i wielkości. Odpowiedni makijaż ust może sprawić, że wszystkie będą wyglądać pięknie. Jak go wykonywać, aby skorygować niedoskonałości i podkreślić naturalne walory?

Malowanie ust to jeden z najstarszych i najbardziej podstawowych elementów kobiecego makijażu. Na pozór nic trudnego – wystarczy nałożyć szminkę lub błyszczyk, co samo w sobie jest o wiele prostsze, niż chociażby umalowanie rzęs mascarą. Oczywiście, na tak rozumianym makijażu ust można poprzestać, jednak jeśli zależy nam na poprawieniu kształtu warg lub nadaniu im szczególnego wyglądu, trzeba poświęcić ustom nieco więcej czasu. Na początek warto przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące malowania ust.

Makijaż ust – podstawowe wskazówki

  • 17616-sugar-lips-pvPrzygotowanie ust do makijażu ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Malowanie suchych i spierzchniętych ust jest nie tylko trudniejsze, ale przede wszystkim osłabia efekt makijażu, dlatego na początek warto zadbać o to, aby usta były gładkie, miękkie i elastyczne. Można to zrobić za pomocą masażu delikatną szczoteczką, np. miękką szczoteczką do zębów lub peelingiem do ust, który można wykonać z domowych składników. Masowanie i ścieranie martwego naskórka sprawi, że usta będą nie tylko wygładzone, ale także pełniejsze, a ich kolor pogłębiony. Trzeba przy tym pamiętać, że skóra ust jest wyjątkowo cienka, dlatego zarówno masaż, jaki peeling muszą być bardzo delikatne.
  • Konturówka to kosmetyk z którym warto się zaprzyjaźnić, jeśli chce się wydobyć piękno swoich ust. Najważniejsze zasada przy dobieraniu konturówki do makijażu ust to odcień maksymalnie zbliżony do koloru pomadki. Konturowanie zaczyna się od wgłębienia na środku górnej wargi w kierunku zewnętrznym, następnie przechodzi się do konturowania dolnej wargi. W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, konturówka może pomóc w wizualnym powiększeniu lub pomniejszeniu ust.
  • Usta najlepiej malować specjalnie przeznaczonym do tego celu pędzelkiem, który umożliwi precyzyjne i równomierne rozprowadzenie pomadki. Najlepiej robić to od zewnętrznych kącików do środka ust.
  • Baza pod makijaż ust i utrwalacz to dodatkowe środki, które mogą pomóc w zrobieniu doskonale wyglądającego i trwałego makijażu ust. Baza sprawia, że usta są wygładzone, a kolor utrzymuje się dłużej. Nakłada się ją przed malowaniem, po aplikacji należy poczekać aż kosmetyk wyschnie. Utrwalacz to, jak sama nazwa wskazuje, produkt do utrwalania makijażu ust. Nakłada się go malowaniu, aby uodpornić makijaż na ścieranie.

Kiss Mouth Red Cosmetics Lips Make Up LipstickKiedy używać, a kiedy nie używać błyszczyka

Stosowanie błyszczyka do ust to dość dyskusyjna sprawa. Według powszechnej opinii jest on idealny do optycznego powiększania i uwypuklania ust, jednak przy bardzo wąskich wargach błyszczyk szybko się rozciera i nie trzyma na ustach. Przesadą jest także nakładanie błyszczyka na powierzchnię dużych i wydatnych ust, które w ten sposób wyglądają na jeszcze większe. Aby uniknąć makijażowej wpadki, błyszczyk warto stosować z umiarem. Najlepiej jako kosmetyk do nadawania zmysłowego połysku i blasku.

Jak powiększyć usta?

Jasne barwy szminki, kontur lekko wychodzący poza linię warg i delikatny akcent w postaci błyszczyka to najlepszy sposób optycznie uwypuklenie i powiększenie średniej wielkości, płaskich ust. Wcześniej do malowania ust można także użyć powiększającego serum, które sprawi, że na kilka godzin usta będą wyglądały na zdecydowanie pełniejsze.

Jak zmniejszyć usta?

Duże usta wbrew pozorom mogą przysporzyć pewnych problemów w malowaniu. Co prawda, można je malować na dowolny kolor, ale trzeba przy tym pamiętać, że stosowanie szminek jaśniejszych, perłowych lub z połyskującymi drobinkami sprawi, że będą wyglądały na jeszcze większe, podobnie jak stosowanie zbyt dużej ilości błyszczyka. Sposobem na wizualne zmniejszenie zbyt dużych warg jest malowanie ust kolorami ciemnymi, matowymi oraz w odcieniach beżowych przełamanych różem. Pomóc może również konturowanie po wewnętrznej stronie linii warg.

Red Lips Lips Glamour Sexy Makeup Woman Girl RedMalowanie ust czerwoną szminką

Klasyczne czerwone usta nigdy nie wyjdą z mody, a trzeba przyznać, że w ostatnim czasie czerwone usta królują w niemal każdej stylizacji. Czerwień na ustach wygląda pięknie, ale tylko pod warunkiem, że makijaż ust jest zrobiony umiejętnie, a odcień czerwieni dobrany do karnacji. Malowanie ust na czerwono należy zacząć od bardzo dokładnego obrysowania warg konturówką. W tym wypadku nadanie precyzyjnego konturu ustom ma podstawowe znacznie ponieważ czerwień oraz ciemne kolory szminek bezlitośnie obnażają wszelkie niedoskonałości w kształcie ust. Wypełnienie warg kolorem zaczyna się od górnej, a kończy na dolnej wardze. Na koniec usuwa się nadmiar szminki, odciskając wargi na chusteczce.

Makijaż ust – najczęstsze błędy i wpadki

  • nakładanie szminki na widocznie zniszczone i wyschnięte usta,
  • zbyt duży obrys ust,
  • niewłaściwie dobrany odcień szminki,
  • widoczna różnica między odcieniem szminki i konturówki,
  • nakładanie zbyt dużej ilości kosmetyku.

Zostaw odpowiedź