Kremy z filtrem – pomagają czy szkodzą?

Zbliża się okres letni, w którym zapewne nie zabraknie upalnych, słonecznych dni. Jednym z zaleceń na te okres jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, które mają chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Takie ma jednak rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

suncream-1337629_960_720Filtry UV – ochrona przed rakiem i zmarszczkami
Większość z nas nie ma wątpliwości, że kremy, balsamy, spraye z filtrami UV należy stosować przed opalaniem. Każdego roku pojawiają się dziesiątki artykułów i audycji, informujących o zagrożeniach płynących z ekspozycji skóry na słońce bez ochrony w postaci filtrów. Najgroźniejszym skutkiem braku ochrony może być czerniak, ale utrata jędrności skóry, przedwczesne zmarszczki, trudne do zlikwidowania plamy i poparzenia, o których mówi się prasie, telewizji i Internecie to wystarczające powody, aby sięgać po kosmetyki z filtrami. Co więcej, przy okazji dowiadujemy się, że szkodliwe promieniowanie działa na skórę nawet zimą, a odpowiednio dobrane produkty zawierające filtry powinno się stosować cały rok.

Kosmetyki z filtrami – zagrożenie dla zdrowia?
Z drugiej strony coraz częściej mówi się o tym, że kąpiele słoneczne nie są tak szkodliwe, a wręcz korzystne dla zdrowia. Zdaniem przeciwników filtrów, kampanie informujące o konieczności ich stosowania mają jednie działać na korzyść koncernów kosmetycznych i farmaceutycznych. Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że kosmetyki chroniące przed słońcem jednocześnie zagrażają zdrowiu, czego dowodem mają być badania naukowe, dowodzące m.in., że nadmierne stosowanie kosmetyków z filtrami przez mężczyzn wpływa ujemnie na płodność lub wywołuje alergie.

sunscrean-3484115_960_720

Która ze stron ma rację?
Żadne badania naukowe nie wskazują jednoznacznie, że kosmetyki z filtrami z są w pełni bezpieczne lub zagrażające zdrowiu. Ochrona skóry przed poparzeniami, zwłaszcza w przypadku dzieci, ma kolosalne znaczenie, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie rezygnacji ze stosowania filtrów. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że te produkty często są naszpikowane chemią, która nigdy nie jest zupełnie obojętna dla organizmu. Z pewnością warto znać argumenty obu stron, aby wybierać świadomie zgodnie z własnymi przekonaniami.

Zostaw odpowiedź