Kosmetyki z miodem – jak działają na skórę?

Miód zimą znajduje szczególne zastosowanie w kuchni i domowej apteczce, jako środek uśmierzający ból gardła, ale warto pamiętać, że dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry. Właśnie teraz, gdy skóra jest narażona na przesuszenie i odwodnienie, naturalna moc miodu okaże się najskuteczniejsza.

honey-2542952_960_720Stosowanie miodu jako kosmetyku ma długą tradycję. Kąpiele w mleku i miodzie stanowiły jeden z sekretów pielęgnacji urody Kleopatry i choć miało miejsce ponad dwa tysiąca lat temu, właściwości kosmetyczne miodu, bogatego w przeciwutleniacze, kwasy organiczne minerały i witaminy, są nadal wysoko cenione. Na drogeryjnych półkach można znaleźć szereg kremów, balsamów, szamponów i masek do włosów, których jednym z głównym składników jest miód, mleczko pszczele lub propolis.W jaki sposób miód wpływa na piękno skóry?

Jedną z głównych właściwości kosmetycznych miodu jest zatrzymywanie wilgoci w głębokich warstwach skóry. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy skóra jest najbardziej narażona na odwodnienie. Zimą nie musimy obawiać się, że kosmetyki zawierające miód będą zbyt ciężkie dla skóry, bogaty skład jest tym, czego skóra w tym czasie potrzebuje najbardziej.

Miód nie tylko zatrzymuje wodę w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej nawilżona, ale także sprawia, że jest ona elastyczna, gładka, sprężysta i zabezpieczona przed pękaniem, które tak często doskwiera nam zimą.

Beekeeper Honey Cosmetology Optometry Beekeeping

Na koniec warto wspomnieć, że ważną właściwością miodu jest także działanie bakteriobójcze. W dawnych czasach był stosowany na trudno gojące się rany, dziś można go używać np. do cery trądzikowej. Nie tylko przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, ale także zapobiega powstawaniu blizn.

Zostaw odpowiedź