Komfortowa i nowoczesna, mała łazienka – jak ją urządzić?

Aranżacja małej łazienki to niemałe wyzwanie, tymczasem wiele polskich łazienek w blokach to właśnie niewielkie pomieszczenia, często połączonych z toaletą, w których oprócz podstawowego wyposażenia musi zmieścić się m.in.: pralka, suszarka, mnóstwo kosmetyków i akcesoriów.

bathroom-2094682_960_720Dla posiadaczy małych mieszkań przestronne, eleganckie i nowoczesne wnętrza łazienek jawią się jako pełne komfortu i nieosiągalne w ich warunkach strefy relaksu. Na szczęście czasy, gdy mała łazienka musi być ciasnym, niewygodnym i mało estetycznym wnętrzem dawno minęły. Dzięki szerokiej ofercie producentów ceramiki łazienkowej, urządzenie małej łazienki tak, aby była prawdziwą oazą spokoju i ładu jest możliwe. Jeśli macie przed sobą remont małej łazienki i szukacie sposobów na sprytną aranżację tego pomieszczenia, poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Pytanie o to jak urządzić małą łazienkę tak naprawdę oznacza: jak ją zaaranżować, jakie wyposażenie wybrać, aby udało się w niej pomieścić wszystko co potrzebne, pozostawiała możliwość swobodnego ruchu i nie wyglądała jak ciasna klitka. Taki efekt jest możliwy, jeśli weźmie się pod uwagę kilka czynników: rozplanowanie przestrzeni zgodnie z zasadami ergonomii, wybór odpowiedniej ceramiki sanitarnej i optyczne powiększenie łazienki za pomocą kolorów, światła i luster.

Zasady ergonomii to podstawa
Remont małej łazienki w szczególny sposób wymaga przestrzegania zasad ergonomii. Aby w łazience można było się swobodnie poruszać, między wanną, umywalką, kabiną prysznicową i miską wc konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości. Idealną opcją jest pomoc profesjonalnego projektanta, ale jeśli remontem zajmujemy się zupełnie sami, właściwe rozplanowanie małej łazienki jest możliwe z pomocą specjalnych programów komputerów lub szablonów.

W ergonomicznie urządzonej łazience odległości powinny wynosić:
od wanny do umywalki, bidetu, pisuaru, muszli sedesowej – 20 – 30 cm,
od muszli sedesowej do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – min. 30 cm,
od muszli sedesowej do bidetu – 20 cm,
od umywalki do bidetu, kabiny, ściany – min. 30 cm,
od umywalki do muszli sedesowej, pisuaru, wanny – min. 30 cm.

Ceramika w wersji „smart”
Kolejna kwestia to dobór ceramiki i mebli. Obecnie wybór kolekcji dedykowanych specjalnie małym łazienkom jest bardzo szeroki. Meble i ceramika w wersji „smart” z pozory są niewielkie, ale ich kształt został zaprojektowany tak, by korzystanie było maksymalnie komfortowe. Przykładem są tu choćby małe umywalki z praktycznym blatem, który zapobiega rozpryskiwaniu się wody i tworzy miejsce na akcesoria. Do zupełnie małej łazienki najlepiej wybrać umywalkę podwieszaną, narożną, o wąskim kształcie, która doskonale wpasuje się w kształt pomieszczenia i pomoże optymalnie wykorzystać każdy centymetr. Także w przypadku misek wc najlepszym rodzajem będą modele podwieszane.bathroom-1228427_960_720Wanna czy kabina
Jednym z podstawowych problemów, z jakimi muszą się mierzyć właściciele małych łazienek jest wybór między wanną a prysznicem. Zarówno zwolennicy natrysków, jak i wanien mają swoje argumenty. Kabina z pewnością zabierze mniej wolnej przestrzeni niż wanna. Dzięki rozwiązaniom, takim jak składane drzwi, możliwe jest swobodne wejście do kabiny, a po wyjściu złożenie drzwi tak, by nie zajmowały zbędnego miejsca. Wolna przestrzeń wokół kabiny może posłużyć do innych celów oraz wizualnie powiększyć łazienkę. Jednak miłośnicy wanien także mogą znaleźć odpowiedni model do małej łazienki, np. jedną z małych wanien narożnych. Dostępne są również rozwiązania pośrednie, czyli brodziki z podwyższonymi ścianami i miejscem do siedzenia.

Sprytne baterie, spa pod prysznicem, myjąca toaleta
W małej łazience możliwe jest także wykorzystanie wielu sprytnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają dbanie o higienę osobistą oraz sprzątanie łazienki. Rączka typu bidetta to ruchomy element baterii, dzięki któremu można dotrzeć do znajdujących się nieco dalej części łazienki, np. do miski wc. Z kolei obrotowa bateria ułatwi mycie głowy, nawet w niewielkiej i dość płytkiej umywalce.

Inną ciekawą propozycją, która podnosi komfort korzystania z małej łazienki jest panel prysznicowy. To urządzenie w prosty sposób montowane w kabinie prysznicowej stwarza warunki do relaksującego masażu wodnego, niczym w wannie z hydromasażem.

387px-Residential_BathroomMała łazienka zwykle uniemożliwia zamontowanie bidetu, jednak producenci ceramiki łazienkowej poradzili sobie także z tym problemem. Deska myjąca to urządzenie, które można zamontować na misce wc. Dzięki kilku programom umożliwia mycie wodą intymnych obszarów ciała, zgodnie z potrzebami i preferencjami oraz korzystanie z funkcji podgrzewania deski i wody. Podobną rolę może pełnić ekskluzywna, choć droższa toaleta myjąca. Tego typu rozwiązania pokazują, że mała łazienka może być nie tylko miejscem wygodnym, ale także oferującym najnowsze nowinki technologiczne, zmieniające łazienkę w domowe spa, takie jak w nowoczesnych salonach kąpielowych.

Na koniec warto wspomnieć o optycznych sztuczkach, które mogą sprawić, że mała łazienka może wydawać się większa. Według zaleceń ekspertów, takie pomieszczenie powinno być jasne, chłodne i jednolite kolorystycznie, np. błękitne, zielone. Zdecydowanie odradza się wprowadzanie ferii barw i kontrastów. Jeśli w łazience mają znaleźć się płytki, najlepsze będą średnie, gładkie i lśniące oraz imitujące kamień. Doskonałym sposobem na powiększenie pomieszczenia jest montaż dużych luster. Dzięki nim wnętrza łazienek nabierają dodatkowej głębi.

Zostaw odpowiedź