Kolka wątrobowa – czym jest i jak sobie radzić, gdy zaatakuje

Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie grozi nie tylko nadwagą, ale także bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jeśli lubicie spożywać mięso, a jeszcze nie wiecie co to jest kolka wątrobowa, koniecznie sprawdźcie jakie są jej objawy i jak postępować w razie ich wystąpienia.

t-bone-866600_960_720Choć w dobie mody na zdrowy styl życia, to co za chwilę napiszę może zabrzmieć jak herezja, uwielbiam tłuste potrawy. Odpowiednio przyrządzone mięsa, niekoniecznie te chude i dietetyczne, mają rewelacyjny smak, którego nie zastąpi żadna sałatka. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – tłuszcz jest doskonałym nośnikiem smaku i to właśnie dzięki jego obecności mięsa tak bardzo nam smakują. Podejrzewam, że w zamiłowaniu do jedzenia mięsa nie jestem osamotniona, w końcu w tradycyjnej polskiej kuchni spożywa się je od wieków. Jest to uzasadnione nie tylko naszymi preferencjami smakowymi, ale także klimatem, tak różnym od śródziemnomorskiego, gdzie lekkie i zdrowe przekąski nie są częścią specjalnej diety, ale normalnym sposobem odżywiania.

Jest jednak bardzo ważne, aby w jedzeniu mięsa i w ogóle potraw tłustych zachować zdrowy rozsądek. W nadmiernych ilościach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, takich jak chociażby kolka wątrobowa. Choć nazwa tej dolegliwości nie kojarzy się z czymś groźnym, jest o wiele bardziej uciążliwa niż zwykła kolka po bieganiu, a do tego może świadczyć o poważnych schorzeniach układu trawiennego. Co więcej, z jej powodu cierpi 15 proc. Polaków. Warto też zaznaczyć, że aż 3 razy częściej kolka wątrobowa dotyka kobiet.

Czym właściwie jest kolka wątrobowa?
Jest to ostry ból, wywoływany silnymi skurczami pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk, zwany też woreczkiem żółciowym, kurczy się wtedy, gdy wydostaje się z niego potrzebna do trawienia tłuszczy żółć. Jeśli w pęcherzyku znajdują się złogi, musi on pracować intensywniej, co powoduje bolesną kolkę. Bezpośrednią przyczyną bólu są zatem złogi, które utrudniają przemieszczanie się żółci z pęcherzyka do dróg żółciowych. W tym momencie należy odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczyny powstawania złogów, i tu niestety odpowiedzią jest nieprawidłowa dieta. Złogi, czyli kamienie w pęcherzyku i drogach żółciowych, to efekt krystalizowania się nadmiernej ilości cholesterolu, który gromadzi się w organizmie gdy jemy zbyt tłusto. Kamica żółciowa i przewodowa wraz z kolką wątrobową występują najczęściej u osób z nadwagą, po 40. roku życia i cukrzyków. Złogi to także przypadłość kobiet, ponieważ ich występowanie ma związek z wahaniami poziomu estrogenów, np. przy przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.

Kolka wątrobowa – objawy, leczenie200px-Liver.svg
Objawy kolki wątrobowej raczej trudno przeoczyć. Jest to przede wszystkim silny, ostry i ciągły ból, zlokalizowany w prawej części brzucha w okolicy żeber. Ból może promieniować aż do prawej łopatki i ramienia. Kolejnym objawem są nudności i wymioty, przy nasilonych objawach nawet wymioty żółcią. Towarzyszyć im mogą wzdęcia i zgaga. Ból podczas ataku kolki może zmniejszyć się kiedy złogi przemieszczą się do dwunastnicy, jednak często zdarza się, że kolka wątrobowa objawy powoduje przez wiele godzin. Jak sobie radzić, gdy ból jest bardzo silny, a my nie możemy udać się do lekarza?

Można złagodzić objawy kolki wątrobowej, wykorzystując domowe sposoby:

  • przykładać w bolące miejsce ciepłe kompresy lub elektryczną poduszkę nastawioną na średni poziom grzania,
  • do wizyty u lekarza można przyjmować leki przeciwbólowe,
  • można przyjmować preparaty ziołowe polecane przy kamicy żółciowej,
  • trzeba zrezygnować z pokarmów stałych, a po poprawie stosować dietę składającą się z kleików, produktów gotowanych i małej ilości świeżego masła.

Kolki wątrobowej nie wolno ignorować, nawet jeśli atak minie. Brak odpowiedniej diagnozy i leczenia może doprowadzić dodoctor-1461912000fCn groźnych powikłań, takich jak: ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki i wtórna marskość wątroby, które w skrajnych przypadkach mogą być śmiertelne. Aby wyleczyć się z kolki wątrobowej, należy zlikwidować jej przyczynę, czyli złogi w pęcherzyku i drogach żółciowych. Postępowanie lecznicze dzieli się na dwie fazy: leczenie objawowe i zabiegowe. W pierwszej lekarz zaleca leki o działaniu przeciwbólowym i rozkurczającym. W drugiej stosowane są zabiegi: cholecystektomia – usunięcie woreczka żółciowego lub ECPW z protezowaniem dróg żółciowych lub poszerzeniem ich ujścia.

W leczeniu oraz łagodzeniu objawów kolki wątrobowej ogromne znaczenie ma dieta. W menu, które ma ograniczyć powstawanie kamieni żółciowych, powinny znaleźć chude mięsa i ryby, sery twarogowe, mleko – produkty bogate w białko mają być głównym źródłem energii. W tej diecie ograniczyć trzeba nie tylko tłuszcz zwierzęcy, ale również sól i alkohol. Warto także przyjmować dostępne bez recepty preparaty na poprawę trawienia i popijać ziołowe herbatki. Są one dobre nie tylko w leczeniu kolki wątrobowej, ale także na co dzień. Dzięki nim można zmniejszyć ryzyko powstawania złogów oraz ogólnie poprawić trawienie zwłaszcza wtedy, gdy od czasu do czasu zjemy porcję swojego ulubionego mięsnego dania.

Zostaw odpowiedź