Kaszel u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć?

Sezon na grypę i przeziębienie rozpoczął się na dobre. Kaszel u dziecka to jedna z najbardziej dokuczliwych oznak infekcji górnych dróg oddechowych . Jak rozpoznać jego rodzaj i skutecznie zwalczać, także podczas nocnych ataków?

Kaszel u dziecka częściej niż u dorosłego

13513095012696Każdy rodzic prędzej czy później musi zmierzyć się z tematem kaszlu u swojej pociechy. Przed wirusowym zakażeniem górnych dróg oddechowych trudno uchronić nawet najbardziej odporne dziecko. Szacuje się, że w ciągu roku najmłodsi chorują na przeziębienie lub grypę co najmniej kilkanaście razy, i wcale nie musi to wynikać z zaniedbań w postaci diety ubogiej w witaminy, czy niewłaściwego ubioru. Dziecięcy układ odpornościowy wciąż się rozwija i dopóki nie osiągnie dojrzałości, nie działa tak skutecznie jak u dorosłych. Ponadto dzieci przez znaczną część dnia przebywają w miejscach, takich jak przedszkole czy szkoła, gdzie łatwo dochodzi do rozprzestrzeniania chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jeśli chodzi o poszczególne objawy infekcji dróg oddechowych, statystki są jeszcze bardziej przejmujące. Jak podaje strona conakaszel.pl, zdrowe dziecko może zakasłać w ciągu doby od 1 do 34 razy. Co robić, gdy na skutek choroby maluch zaczyna kasłać jeszcze intensywniej?  Zupełnie innego postępowania wymaga suchy kaszel u dziecka, a innego mokry.

Niezbędne właściwe rozpoznanie

Pierwszy krok w radzeniu sobie z tym problemem to właściwa diagnoza. Na ogół rodzice nie mają z tym trudności. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, można za to zauważyć ból i podrażnienie w okolicy gardła. Ponadto chory może narzekać na drapanie, swędzenie i łaskotanie w drogach oddechowych. Jeśli nasila się w nocy, jest duszący i ma charakter napadowy, możliwe, że malec cierpi na zapalenie krtani i wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

Powstrzymać nocne ataki kaszlu

Z suchym kaszlem u dziecka radzimy sobie za pomocą syropów wstrzymujących odruch kasłania, które należy podawać szczególnie przed pójściem spać. W ten sposób umożliwi się maluchowi spokojny sen, niezbędny do walki z chorobą. Pomocne są także wszelkie środki nawilżające i łagodzące podrażnioną śluzówkę gardła – syropy, tabletki do ssania, nawilżacze powietrza.

Ułatwić swobodne oddychanie

doctor-2747228_960_720Z kolei kaszel mokry nieodłącznie jest związany z wydzieliną, która zalega w drogach oddechowych w wyniku rozwoju wirusów lub bakterii. Jest on mniej intensywny niż suchy, ale dużo bardziej męczący, zwłaszcza jeśli nie zastosuje się preparatów rozrzedzających i ułatwiających odkrztuszanie. Tego rodzaju środki są dostępne także w wersji dla najmłodszych, dlatego jeśli u dziecka pojawia się zalegający w drogach oddechowych śluz, warto od razu udać się do apteki i zapytać o odpowiedni do wieku syrop. Pamiętajmy, że im szybciej rozpoczniemy walkę, tym lżej będzie przebiegać choroba, a ciągłe odkasływanie jest dla malucha szczególnie uciążliwe i trudne do zniesienia.

Więcej na ten temat, zwłaszcza o sposobach radzenia sobie z nocnym kaszlem, można znaleźć w artykule: https://zekspertemodzieciach.pl/kaszel-u-dziecka-w-nocy-jak-sobie-z-nim-poradzic/

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź