Kąpiel dziecka – wyzwanie? Niekoniecznie :)

Czy kąpiel dziecka naprawdę jest czymś trudnym?

Czy to coś, czego uczymy się tygodniami? W porównaniu z innymi czynnościami, jakie trzeba wykonywać przy malutkim dziecku, to raczej średni problem. Nie wiedzieć jednak czemu tę akurat czynność trochę się demonizuje. Panuje też dość dziwny moim zdaniem pogląd, że jest to zajęcie typowo męskie – że mężczyzna musi kąpać dziecko i tyle. Tak naprawdę myślę, że idealnie nadają się do tego wie osoby – ale też samodzielna kąpiel niemowlaka to naprawdę nic aż tak trudnego. Trzeba tylko pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz nigdy nie spuszczać dziecka z oka.

Pierwsza kąpiel dziecka

To właśnie pierwsza kąpiel wzbudza najwięcej emocji i niepokoju. Warto się więc do niej jak najlepiej przygotować, tak aby przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a przy tym była źródłem przyjemności nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla noworodka. Dzieci w tym z natury lubią wodę – przecież pływały w niej przez dziewięć miesięcy. Zatem jeśli tylko zachowasz spokój – dziecko pokocha kąpiel, może nawet od razu. Podstawa – to właśnie nie denerwować się.

Niezbędne przygotowania

Najlepiej mieć wszystko pod ręką, tak by potem nic gorączkowo nie szukać i nie daj Boże nie zostawić dziecka samego w wannie. Wcześniej przygotuj więc następujące przybory do kąpieli: gąbkę, mydło lub płyn do kąpieli, oliwkę i krem do pupy, waciki do przemywania pępka, oraz czystą pieluszkę i ubranka.

z10941175Q,Kapiel-noworodka-moze-byc-czasem-zabawy-i-relaksu

Źródło: www.e-dziecko.pl

Woda i względy bezpieczeństwa

Jeśli kąpiesz noworodka, zadbaj, by w pomieszczeniu było ciepło (około 22- 23ºC). Na samym początku przemyj buzię malucha i jego oczy – w kierunku od zewnątrz do kącika oka, oraz małżowiny uszne (uważaj przy tym, by woda nie dostała się do przewodów słuchowych). Woda w wanience powinna mieć temperaturę około 37ºC. W wanience na dnie ułóż albo specjalną podstawkę do kąpieli – taka jak na poniższym zdjęciu – lub… czystą tetrową pieluchę. Dziecko rozbierz i przenieś do wody.

Teraz lewą ręką chwyć malucha pod pleckami za lewe ramię, tak aby jego główka spoczywała na Twoim przedramieniu, a prawą ręką spokojnie i metodycznie myj brzuszek, plecy, nóżki, pupę i główkę. Nie musisz za każdym razem myć dziecku włosków – ja na przykład robiłam to co 2 – 3 kąpiel, bo dziecko było dość delikatnego zdrowia.

Kąpiel dziecka w tym wieku powinna trwać około 10-20 minut. Po tym czasie wyjmij je z wanienki i połóż na ręczniku, dobrze wytrzyj, użyj oliwki i kremu, po czym natychmiast ubierz – maluch szybko się wychładza.

pierwsza-kąpiel-300x225

Źródło: www.babycare.net.pl

Uważaj na dziecko przez cały czas. Nigdy nie wychodzić z łazienki w czasie kąpieli – lepiej już w razie potrzeby szybciej ją zakończyć. W czasie kąpieli uważaj, by woda nie wlala się mu do noska i buzi, główka musi być zawsze nad jej powierzchnią! Nuć, mów do dziecka, i dużo się do niego uśmiechaj – wtedy nie będzie płakało.

Powodzenia – kąpiel naprawdę nie gryzie :)

Zostaw odpowiedź