Kamica nerkowa – objawy i zapobieganie

Silne bóle brzucha nie muszą być związane z dolegliwościami układu trawiennego. W wielu w przypadkach winowajcą okazują się być złogi w nerkach lub drogach moczowych. Kamica nerkowa coraz częściej jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych, warto wiedzieć jakie są jej objawy i w jaki sposób można się przed nią uchronić.

Kamica nerkowa – nowa choroba naszych czasów?
man-2734073_960_720

Jak podaje strona diagnozujmy.pl, na kamicę nerkową cierpi obecnie około 5 proc. światowej populacji, przez co może być już zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Niektóre czynniki wpływające na występowanie złogów w nerkach i drogach moczowych to zła dieta, długotrwałe unieruchomienie i tryb pracy, dlatego osoby ignorujące zasady zdrowego stylu życia mogą być szczególnie narażone na to schorzenie.

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Choć początkowo kamica nerkowa może nie dawać żadnych objawów, kiedy złogi robią się większe, nie sposób ich przeoczyć. Ostry ból, który może być odczuwany jako ból w dole pleców, podbrzusza, czy okolic intymnych, z czasem robi się nie do zniesienia. Jest on niezależny od pozycji ciała, a jego intensywność może prowadzić do mdłości i wymiotów. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Kamica nerkowa – zapobieganie
drinking-2704297_960_720

Jak zapobiegać tej wyjątkowo przykrej i uciążliwiej chorobie? Kluczową rolę odgrywa tu zdrowa lekkostrawna dieta, o kaloryczności odpowiedniej do indywidualnych potrzeb. W diecie, które sprzyja oczyszczaniu nerek powinny znaleźć się ryby i mięso drobiowe, duża ilość warzyw i owoców. Zrezygnować należy z mocnej kawy i herbaty, dużej ilości soli oraz tłustego, smażonego jedzenia. Aby zachować nerki w zdrowiu szczególnie ważne jest picie płynów.
Sprawdzone informacje o kamicy nerkowej można znaleźć tutaj: https://diagnozujmy.pl/ostry-atak-kolki-to-moze-byc-kamica-nerkowa/

Zostaw odpowiedź