Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów to niestety nie tylko jedna z męskich oznak osiągnięcia szacownego wieku, ale także rzeczywistość trzydziesto-, a nawet dwudziestolatków obojga płci. Problem ten może bowiem dotknąć każdego. Oto najczęstsze przyczyny wypadania włosów, z którymi mogą mieć do czynienia kobiety i mężczyźni w różnych okresach swojego życia oraz sposoby na walkę z tą kłopotliwą przypadłością.

hair-248048_960_720Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić
Każdego dnia człowiek traci ok. 100-200 włosów. Jest to proces fizjologiczny i całkowicie naturalny. Od czasu do czasu zdarzają się dni, w których tracimy więcej włosów i to także nie powinno nas niepokoić. Podobnie jak sporadyczne i kilkudniowe opóźnienia miesiączki u kobiet, czy sezonowe osłabienie. Niekiedy zdarza się jednak, że włosy zaczynają wypadać „garściami”, ich wzmożona utrata trwa dłuższy czas i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Wówczas ubytki w czuprynie należy potraktować jako sygnał ze strony organizmu i bliżej mu się przyjrzeć. Przyczyn wypadania włosów może być bardzo dużo i każda wymaga nieco innego podejścia.

Możliwe przyczyny wypadania włosów

Niewłaściwa pielęgnacja 

Paradoksalnie do wypadania włosów może łatwo dojść u pań, które poświęcają swojej fryzurze szczególną uwagę. Nadmiar kosmetyków, częste napinanie włosów przez uczesania typu „koński ogon” lub zaplatanie ciasnych warkoczy wystarczą, aby doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów, a w efekcie ich wypadnięcia. Kolejną kwestią jest niewłaściwie zabezpieczanie włosów przed czynnikami zewnętrznymi: promieniowaniem słonecznym, suszarką, lokówką, prostownicą. Także działanie ujemnych temperatur może ma wpływ na kondycję włosów, dlatego o każdej porze roku oraz przed każdym układaniem, warto troszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie fryzury.

Niedobory witamin i mikroelementów
Brak zróżnicowanej, zdrowej diety to kolejny możliwy powód wypadania włosów. Tak działa szczególnie niedobór: biotyny, cynku, żelaza, witamin z grupy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Nagła utrata masy ciała
Szybkie chudnięcie i związany z nim brak cennych mikroelementów w diecie może mieć wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia, jednym z nich jest wypadanie włosów.

Zatrucia metalami ciężkimi i chemikaliami

comb-69154_960_720Stosowanie niektórych leków
Wypadanie włosów może być efektem stosowania niektórych leków. Najpopularniejsze z nich to antybiotyki, ale na liście znajdują się także te przeciwtarczycowe, cytostatyki, leki immunosupresyjne, hormonalne, przeciwzakrzepowe.

Stres, napięcia emocjonalne
Długotrwały stres lub brak równowagi emocjonalnej odbija się na całym organizmie i często prowadzi do wzmożonego wypadania włosów.

Choroby skóry i ogólnoustrojowe
Jeśli pomimo zdrowej diety i właściwej pielęgnacji włosy nadal wypadają w znacznej ilości, przyczyną mogą być schorzenia wymagające diagnozy lekarskiej i leczenia. Wypadanie włosów mogą powodować choroby skóry, takie jak: łuszczyca, grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry oraz choroby ogólnoustrojowe, przede wszystkim nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemia.

Uwarunkowania genetyczne
Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genami i może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Zaburzenia hormonalne
Gwałtowny spadek estrogenów, odpowiadających za gęstość włosów, towarzyszy przede wszystkim kobietom w okresie menopauzy oraz po porodzie. Młode matki mogą stracić po porodzie nawet połowę swoich włosów.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?
Jeśli uważamy się za osoby zdrowe, przestrzegające zasad zdrowego stylu życia, wizyta w gabinecie lekarza, np. dermatologa lub trychologa, powinna rozwiać wątpliwości na temat przyczyn wypadania włosów, a co najważniejsze, także pomóc w znalezieniu odpowiedniego sposobu na radzenie sobie z tym problemem. Wcześniej konieczne może być badanie włosów, które pomoże precyzyjnie określić ich kondycję. Sposobów na zapobieganie wypadania włosów jest mnóstwo, jednak wybór odpowiedniej metody powinien być uzależniony od diagnozy. Warto także pamiętać, że w przypadku zmian w diecie czy suplementacji, na prawdziwe efekty będzie trzeba czekać ok. 5-6 miesięcy.

Jak wzmocnić włosy?

vitamins-tablets-cure-computer-communication-d83b15-1024Zmiana diety na zawierającą witaminy: H, z grupy B, A, cynk żelazko nienasycone kwasy tłuszczowe i suplementacja preparatami ze skrzypu i pokrzywy.

Odpowiednia pielęgnacja – stosowanie luźnych fryzur, ograniczanie lub rezygnacja z suszarki, lokówki, prostownicy.

Stosowanie preparatów do mycia i wcierania na wypadanie włosów, np. zawierające wyciąg z rzodkwi, olej rycynowy, naftę kosmetyczną.

Domowe sposoby: maseczki z jajek, siemienia lnianego, awokado, aloesu.

Jeśli te metody zawiodą można wykonać zabieg zagęszczania włosów, a w ostateczności przeszczepu włosów. Choć takie rozwiązania są kosztowne, z pewnością dla niektórych osób może to być ostatnia deska ratunku dla odzyskania bujnej fryzury.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź