Jak rozpoznać łysienie androgenowe u kobiet?

Dla kobiet to wciąż kłopotliwy temat, choć dotyczy aż 40 procent pań. Łysienie u kobiet może mieć różne podłoże, dlatego aby móc je skutecznie powstrzymać, niezbędna jest prawidłowa diagnoza. W tym tekście dowiecie się, jak rozpoznać łysienie androgenowe.

red-hair-3328957_960_720Problem z łysieniem? Mówimy, że to naturalne, gdy chodzi o mężczyzn. Bujne włosy to oznaka kobiecości, natomiast ubytki w owłosieniu nawet u młodych panów to coś normalnego. Zapewne dlatego wiele pań wstydzi się przyznać się, że coraz rzadsza czupryna to coś więcej niż brak odpowiedniej diety i szuka pomocy dopiero wtedy, gdy problem na głowie staje się już wyraźnie widoczny. Diagnozę i leczenie warto jednak zacząć jak najwcześniej.

W rozpoznaniu jednego z typów łysień występujących u kobiet, czyli łysienia androgenowego mogą pomóc następujące wskazówki.

Łysienie androgenowe odznacza się stopniową utratą włosów. W przypadku tego typu łysienia włosy nie wypadają garściami w krótkich odcinkach czasu. Proces ten trwa kilka lat, dlatego łatwo go przeoczyć. U dojrzałych kobiet zwykle rozpoczyna się podczas menopauzy, a u młodszych w wieku 20-30 lat, w okresie zaburzeń hormonalnych. Włosy wypadają wówczas w charakterystycznych punktach na głowie w procesie składającym się z kilku etapów. U pań zazwyczaj przybiera formę przerzedzenia na szczycie głowy, przez co kształtem przypomina choinkę.

beautiful-2114449_1280Warto pamiętać, że łysienie androgenowe to nie defekt kosmetyczny, ale choroba. Polega na stopniowym osłabianiu mieszka włosowego pod wpływem testosteronu, co początkowo daje efekt cieńszych i słabszych włosów, a z czasem całkowitego wypadnięcia. Jak w przypadku każdej choroby, potrzebna jest zatem diagnoza specjalisty, a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia. Zauważanie pierwszych objawów i zgłoszenie się do lekarza daje większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie.

Wiele informacji o tym, jak rozpoznać łysienie andorgenowe można znaleźć tutaj: https://www.zeberka.pl/wlosy/zauwazylas-ze-tracisz-wlosy-to-moze-byc-przyczyna/

Zostaw odpowiedź