Domowe pomoce do integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to nie tylko zajęcia w gabinecie terapeuty. Rozwój sensoryczny dziecka można stymulować w domu, na podwórku, spacerze. To najtańsza i najprzyjemniejsza terapia, która polega na prostych zabawach z wykorzystaniem rzeczy codziennego użytku.

child-2132463_960_720Od kilku lat w Polsce zapanowała moda na terapię integracji sensorycznej. Ten rodzaj terapii jest już dostępny w większości gabinetów, oferujących różne formy wspierania rozwoju dzieci, co więcej, Polska znajduje się w czołówce państw wykorzystujących SI w pracy z dziećmi. Nie zamierzam wchodzi tu w kwestie, czy integracja sensoryczne w gabinecie specjalisty jest dziecku rzeczywiście potrzebna. W wielu przypadkach z pewnością tak jest, jednak zdaniem części rodziców i znawców tematu, podobne efekty można uzyskać pozwalając bawić się dziecku na podwórku, w błocie, piachu, drabinkach do wspinania itd.

Niezależnie od różnych kontrowersji wokół tego tematu, sama chętnie korzystam z różnych form wspierania dziecka, zaczerpniętych z terapii SI. Najlepsze w nich jest to, że są tanie, łatwo dostępne (większość z nich mamy w domu) i rzeczywiście sprawiają dziecku sporo zabawy. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które wykorzystuje do zabawy z dzieckiem w domu.

Gumowe piłeczki z wypustkami od masażu

Krochmal do kąpieli

Koc do huśtania lub ciągnięcia dziecka po podłodze, zawijania w naleśnik

Myjki o różnych fakturach

Duża piłka do skakania

Ciastolina, plastelina, piasek kinetyczny

painting-1207701_960_720

Woreczki materiałowe z ryżem, grochem

Ścieżka sensoryczna z różnych tkanin, papieru itp.

Farby do malowania rękami, stopami

Aromaty do ciast i zioła zamknięta w słoiczkach do wąchania

Zostaw odpowiedź