Dieta w ciąży – zdrowe odżywanie a witaminy

Temat odżywiania w czasie ciąży jest dla przyszłych mam jednym z najważniejszych. Nic w tym dziwnego – od sposobu odżywania matki, zależy zdrowy rozwój dziecka. W związku z tym często pojawia się pytanie: brać czy nie brać witaminy w czasie ciąży?

13532235016276Witaminy w ciąży – brać czy nie?
Niektóre przyszłe mamy są przekonane o konieczności uzupełniania diety w ciąży o suplementy. Dzięki nim zyskują pewność, że dostarczają maluszkowi wszystko, czego najbardziej potrzebuje. Nie zapominajmy, że w tym wyjątkowym okresie zmienia się także zapotrzebowanie na witaminy i minerały organizmu samej matki. Istnieje jednak spora grupa kobiet, która twierdzi zażywanie witamin nie jest konieczne, jeśli ciężarna matka dba o zdrowe odżywanie. Dodatkowym argumentem ma być fakt, że nasze babcie i prababcie nie korzystały z takich dobrodziejstw farmacji jak suplementy diety, a mimo to urodziły i wychowały zdrowe, prawidłowo rozwinięte dzieci. Z pewnością w obu stanowiskach jest sporo racji.

Dieta to podstawa
Zdrowa dieta, bogata w potrzebne witaminy, minerały i inne składniki odżywcze to dla przyszłej mamy absolutna podstawa. Świeże owoce i warzywa, mięso, produkty zbożowe i inne produkty z piramidy żywieniowej spożywane we właściwych dla ciężarnej ilościach, z pewnością mają pierwszeństwo przed suplementami diety w ciąży.

Food Diet Delicious Nutrients Health CookingKiedy suplementy mogą być niezbędne
Jednak z drugiej strony, warto pamiętać o typowych ciążowych objawach: nudnościach, wymiotach, zachciankach, przez które ciężarnej trudno zmusić się do jedzenia pożywnych i odżywczych potraw, a jej dieta nierzadko staje się bardzo ograniczona. Wtedy suplementy mogą okazać się jedynym sposobem na dostarczenie sobie i maluszkowi tego, co niezbędne dla zdrowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź