Dbanie o oczy latem

Czy i Ty, mój drogi czytelniku, znasz to uczucie? Oczy pieką, są wiecznie załzawione, a poza tym zwyczajnie zmniejsza nam się ostrość widzenia. Czasem dochodzi też d0 tego ból. Zdrowe oczy są ważne – bez nich nie będziesz w stanie nie zrobić – prawda?

Czynniki środowiskowe

Najtrudniej jest dbać o oczy właśnie latem. Może dlatego, że łatwo wówczas o zbyt długie przebywanie na słońcu, słoną wodę, wiatr – sprzyjają też temu wakacyjne wyjazdy. Mam na to swoje sposoby. Przede wszystkim – nie lubię się opalać, szczególnie na twarzy, więc noszę kapelusze z dość szerokim rondem. Po drugie – w aucie, na plaży, wszędzie tam gdzie tylko to bezpieczne – ciemne okulary. Po trzecie – nawilżający krem pod oczy i na powieki, z filtrem (to wszystko przy okazji pozwala nam uniknąć przesuszenia cery i zmarszczek). Po czwarte – kropelki do oczu.

No i oczywiście – nie przebywać cały czas na ostrym słońcu, schronić się czasem do hotelu, domu, kafejki.

9793037d6cc483b3f1e87679dbe6f660_43908c,0,0,2,0

Alergiczne zapalenie spojówek – więcej na stronie www.Medme.pl

Dieta i używki

Z doświadczenia (niestety) wiem, że wrogiem zdrowych oczu są też alkohol i papierosy. Osobiście nie palę, ale pamiętam jeszcze dobrze czasy chodzenia po zadymionych dyskotekach. Teraz na szczęście w większości lokali obowiązuje zakaz palenia, ale czasem da się jeszcze trafić w takie miejsce. I tu, tradycyjnie, mogą pomóc dobre, nawilżające krople do oczu (np. krople Bepanthen). Ale tylko na jakiś czas – najlepiej takich miejsc po prostu unikać.

1435772403apteka_internetowa_gemini_bepanthen_eye_krople_do_oczu_20_sztuk_po_05ml

Praca, praca

Z pracą może też być pewien problem. Jeśli bowiem dużo lub cały czas pracujesz przy komputerze, jest niemal pewność, że Twe oczy zaczną wkrótce łzawić lub być podrażnione. A jeśli w dodatku pracujesz w (źle) klimatyzowanym biurze, to zapewne grozi Ci też zapalenie spojówek. Aby tego uniknąć, zainwestuj lub namów szefa na bezpieczny monitor, dbaj o przerwy w pracy (podczas których warto przejść się poza budynek lub patrzeć w dal, przez okno, najlepiej na zieleń), i nawilżaj oczy kropelkami. Warto też pić sok z marchwi lub pogryzać zamiast chipsów marchew – Twoje zdrowe oczy na pewno będą za to wdzięczne :)

Zostaw odpowiedź