Czym zdrowo gasić pragnienie? Najlepsze napoje na upał

Ostatnie dni udowodniły nam, że w poszukiwaniu tropikalnych temperatur nie musimy ruszać się z Polski. Czym gasić pragnienie, aby pomóc organizmowi przetrwać fale upałów?

thirsty-man-937395_960_720Napój na upały – skład ma znaczenie
Przed nami kolejne fale gorąca, które mogą dać w kość nawet osobom uważającym się za ciepłolubne, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zdrowo i smacznie gasić pragnienie. Dlaczego jest to takie ważne, i czy nie wystarczy po prostu pić tego, na co ma się ochotę? Podczas upałów wraz z potem tracimy nie tylko wodę, która ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego ciała, ale także witaminy i sole mineralne. Łatwo wtedy o rozregulowanie organizmu, które może być groźne w skutkach dla zdrowia, a nawet dla życia. Aby temu zapobiec, w czasie upałów trzeba regularnie, małymi porcjami nawadniać organizm napojami, które jednocześnie pomogą odzyskać witaminy i składniki mineralne. Gdzie można je znaleźć? Przede wszystkim w wodzie, która ma wszystko, czego ludzki organizm potrzebuje, gdy żar leje się z nieba, ale także w tradycyjnych napojach o mało skoncentrowanym składzie:

  • kompot,
  • soki z kartonów, ale rozcieńczone wodą,
  • kefir, kwaśne mleko i przetwory mleczne,
  • słaba herbata – zielona, czarna, czerwona.

Tego lepiej nie pić w czasie upałów
strawberry-drink-1411374_960_720Istnieje też długa lista napojów, które zdecydowanie odradza się pić w celu zaspokojenia pragnienia latem. Oprócz sztucznych składników, wywołujących różnorodne szkodliwe skutki dla organizmu, np. zaburzenia gospodarki mineralnej, zawierają cukier, który przyczynia się do wzrostu pragnienia. Picie słodzonych napojów nie nawodni organizmu, ale doprowadzi do jeszcze większego zapotrzebowania na płyny! Jeśli dodatkowo zawierają one konserwanty, takie jak benzoesan sodu, trzeba liczyć się z możliwością reakcji alergicznych.

Podsumowując, bezpieczne napoje to te, które zawierają naturalne składniki, są rozwodnione i lekko schłodzone, najlepiej do temperatury około 15 stopni Celsjusza.

Zostaw odpowiedź