Ciąża to nie wypadek!

Pamiętacie może te śmieszne komiksy, które ludzie udostępniali sobie jakieś dwa – trzy lata temu? Te z podpisem „sex is not accident” i z reklamą bodajże pigułek lub prezerwatyw? Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na to, że ciąża to wbrew pozorom najczęściej także nie wypadek.Choć to stwierdzenie jest może nieco przewrotne, bo jak wiele mawia się przecież o ciążowych wpadkach, pomyślmy przez chwilę. Przecież nawet jeśli każda z nas zna choć jedną parę, która „wpadła”, lub wręcz sama ma za sobą takie doświadczenie, powiedzmy sobie szczerze – większość ciąż to ciąże planowane. Zwykle decydujemy się na dziecko lub choć dopuszczamy do siebie taką możwliwśc w danej chwili życia, i dopiero wtedy zachodzimy w ciążę. Tak jest od setek lat.

Dlatego nie zostawiajmy tego wszystkiego przypadkowi, i dbajmy o ciało – i nie tylko ciało – jeszcze na rok, a nawet na kilka lat przed planowaną ciążą. To zalecenia lekarzy – a mam ich kilku w rodzinie. Przede wszystkim zażywajmy regularnie co najmniej na kilka miesięcy wcześniej witaminy dla kobiet – szczególnie kwas foliowy folik, choć mogą to być i gotowe zestawy z całym kompletem witamin dla przyszłej mamy.

JbvVt5c

Czy ciąża to także wypadek? A może warto mieć jakiś plan? Źródło: imgur.com

Kiedy jednak zaczynamy przyjmować kwas foliowy w ciąży/przed ciążą w zależności od naszego stanu zdrowia? I czemu w ogóle tak wiele się dziś o tym mówi? Przede wszystkim powinnyśmy sobie uświadomić, że to właśnie ten składnik jest najważniejszy w rozwoju płodu. Zażywany przez ciężarne kobiety nie tylko zapobiega powstaniu wad rozwojowych układu nerwowego, ale i sprawia, że dziecko rodzi się zdrowsze, a jego mózg bardziej się rozwija – czyli w przyszłości ma szansę być, krótko mówiąc, inteligentniejsze. Pierwsze tygodnie są ponadto kluczowe, jeśli chodzi o właściwe kształtowanie się cewy nerwowej u dziecka. Należy go zatem przyjmować, jak już wspomniałam, przed ciążą, i to tak, byśmy miały pewność, że będzie on w dużej dawce obecny w naszym ciele już w jej pierwszych tygodniach. Aby to osiągnąć, jemy odpowiednie preparaty witaminowe na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, a także wtedy, gdy takowe poczęcie w ogóle bierzemy pod uwagę – czyli specjalnie się przed ciążą nie zabezpieczamy :)

indeks

Znakomitym źródłem kwasu foliowego są także szparagi i wiele innych tzw. zielonych warzyw. Źródło: www.yoga-mag.pl

Zdarza się i tak, że czasem w tych początkowych tygodniach kobieta często nie wie jeszcze, że jest w ciąży. Dlatego lekarze zalecają czasem, by w ogóle wszystkie kobiety w wieku rozrodczym i regularnie współżyjące, profilaktycznie go zażywały kwas foliowy. Tym bardziej że w niczym to nie szkodzi – aby się o tym przekonać, wystarczy nieco poczytać o dawkowaniu kwasu foliowego. Trudno go doprawdy przedawkować.

A zatem – jeśli nie zabezpieczasz się przed ciążą, zabezpiecz się dobrze na wypadki ciąży. To ważne. To także bardzo proste!

Zostaw odpowiedź