Choroby odkleszczowe – jak się przed nimi chronić?

Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu to najbardziej znane choroby odkleszczowe, na które z roku na roku choruje coraz więcej Polaków. W jaki sposób można uchronić się przed tymi groźnymi schorzeniami?

tick-1160411_960_720W ostatnich latach Polacy zaczęli coraz bardziej liczyć się z zagrożeniem, jakie niesie ukłucie przez kleszcza. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że coraz więcej mówi się o chorobach odkleszczowych, ale przede wszystkim z powodu rosnącej ilości przypadków zachorowania na choroby, takie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). To właśnie te dwie choroby są w Polsce najbardziej znane wśród zakażeń spowodowanych przez kleszcze, jest jednak wiele innych chorób, na które w naszym kraju można zachorować po ukłuciu przez te pajęczaki, m.in.: gorączka Q, babeszjoza, bartonelloza, erlichioza. Lista chorób odkleszczowych jest dość długa, i niestety, dopisywane są do niej kolejne nowe choroby, np. neoerchilizoa.

Jak się chronić przed chorobami odkleszczowymi?
13959637219093O poważnych, niekiedy śmiertelnych skutkach ukłucia przez kleszcza słyszy się ostatnio coraz więcej, dlatego wraz z początkiem sezonu wiosenno-letniego wiele osób zaczyna szukać sposobów na uniknięcie bliskiego spotkania z kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami. Niewątpliwie najskuteczniejszym byłoby szczepienie, jest ono jednak możliwe tylko w przypadku KZM. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można szczepić już dzieci powyżej 1 roku życia. Niestety, nie ma szczepień przeciwko boreliozie i innych chorobom odkleszczowym, dlatego, w celu ich uniknięcia trzeba stosować metody zapobiegawcze, takie jak: noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami w miejscach, gdzie mogą występować kleszcze, stosowanie środków zawierających DEET lub permetrynę, unikanie wycieczek w miejsce endemiczne – w Polsce są to przede wszystkim rejony Mazur i Podlasia.

Zostaw odpowiedź