Bóle brzucha – czy są groźne?

Można stwierdzić, że to jedna z najbardziej banalnych dolegliwości, jednak to nie do końca prawda. Owszem, bóle brzucha, zwłaszcza u kobiet, mogą pojawiać się dość często i nie być objawem niczego niepokojącego, ale w niektórych przypadkach powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Stomach Ache Bellyache Doll Sit Figure ManRóżne pochodzenie bólu brzucha
Według badań, na bóle brzucha cierpi grubo ponad połowa Polaków. To całkiem sporo, jednak trzeba pamiętać, że są to bóle różnego pochodzenia: żołądkowe, jelitowe, a niektóre z nich wcale nie są związane z układem pokarmowym. Do tego dochodzą bóle menstruacyjne, które są całkowicie normalnym, choć dość nieprzyjemnym objawem dla milionów kobiet na świecie. Niektóre bóle brzucha są zatem znakiem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego, a inne wiążą się z normalnymi czynnościami organizmu. Jak je odróżnić?

Symptoms-stomach-painKiedy iść do lekarza
Sprawa nie jest prosta, ponieważ na ogół ból należy traktować jako sygnał ostrzegawczy organizmu. O ile, nie jest ból miesiączkowy, który można zlikwidować za pomocą środków rozkurczowych lub ból spowodowany zjedzeniem zbyt obfitego obiadu, ból brzucha warto obserwować, a jeśli nie mija skonsultować z lekarzem. Często kłucie, kolka, ucisk czy skurcze mają charakter czynnościowy. Takie bóle pojawiają się niepodziewanie, w różnych lokalizacjach i z różnym natężeniem, a potem same mijają. Zwykle mamy z nimi do czynienia w czasie czuwania. Jeśli jednak bóle brzucha pojawiają się w towarzystwie innych objawów, takich jak nudności, biegunka, czy wymioty, nie wolno ich ignorować i lepiej udać się do lekarza. Warto zrobić to także wtedy, gdy nie ma się pewności co do ich przyczyn. W ten sposób tylko upewnimy się, że nasz stan zdrowia jest dobry lub wcześnie zapobiegniemy rozwojowi ewentualnych dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zostaw odpowiedź